BiznesINFO.pl Finanse Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki głowy państwa zaskakują wiele osób
wikipedia/Cezary p

Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki głowy państwa zaskakują wiele osób

12 lipca 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Ile zarabia prezydent Polski?

To ile zarobi prezydent zależy w dużym stopniu od zapisów ustawy z 1981 roku „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. Ustawa jasno określa wysokość wynagrodzenia głowy państwa i wszystkie zmienne. Kwotą podstawową, która składa się na to ile prezydent może zarobić jest tzw. wynagrodzenie zasadnicze, które stanowi siedmiokrotność kwoty bazowej, która ustalana jest co roku w ustawie budżetowej. Do tego dochodzą dwa dodatki: funkcyjny i za wysługę lat.

Proste rachunki

W 2019 roku kwota bazowa wynosiła 1789,42 złotych brutto. Jeśli zgodnie z ustawą pomnożymy tę kwotę przez siedem otrzymamy wynagrodzenie podstawowe w wysokości 12 525,94 złotych. Dodatek funkcyjny w tym samym roku wyniósł prawie 5400 złotych. Dodatek za wysługę lat, jak sama nazwa wskazuje, zależy od czasu przez jaki prezydent pełni swoją funkcję. Można jednak przyjąć, że średnie wynagrodzenie prezydenta to ok. 20 tysięcy złotych.

To ile zarabia prezydent to nie wszystko. Przysługują mu liczne dodatki

Oprócz wynagrodzenia prezydent może liczyć na wiele innych przywilejów: środki transportu, ochrona, a także garderoba, która przysługuje zarówno prezydentowi, jak i pierwszej damie. Poza tym prezydent ma do dyspozycji trzy wille, które utrzymywane są z budżetu państwa.

Ciekawe jest także to, że wynagrodzenie należy się prezydentowi jeszcze trzy miesiące po zakończeniu kadencji. Później, zgodnie z Ustawą o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byłej głowie państwa wypłacane jest 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Choć pierwsza dama także pełni funkcję reprezentacyjną, nie przysługuje jej żadne wynagrodzenie.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat