Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Inflacja rośnie, ale jedna rzecz tanieje. GUS odsłania karty: nowe dane za wrzesień
Natalia Ziółkowska
Natalia Ziółkowska 30.09.2024 14:05

Inflacja rośnie, ale jedna rzecz tanieje. GUS odsłania karty: nowe dane za wrzesień

Paragon za zakupy, wzrost cen, inflacja CPI
Fot. Pixabay/stevepb

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o inflacji we wrześniu br., które potwierdzają założenia analityków. Średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,9 proc. w skali roku. A patrząc miesiąc wstecz, inflacja konsumencka była średnio o 0,1 proc. niższa od obecnej. Co to oznacza?

Nowe dane GUS: inflacja, wrzesień 2024

Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek (30 września) opublikował wstępne szacunki wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień. Jedno jest pewne — nasze portfele już to zauważają. Co w sprawie wzrostu inflacji CPI mówią eksperci?

Ten skok to w dużym stopniu efekt historii z września 2023 – m.in. spadających wtedy cen żywności i wprowadzenia darmowych leków. Do końca roku inflacja będzie według nas oscylować w okolicy 5 proc. r/r — napisali w mediach społecznościowych ekonomiści PKO BP.

Analizując ostatnie wakacyjne miesiące, największy skok miał miejsce w lipcu br. Z czerwcowego odczytu (2,6 proc. rdr.) inflacja skoczyła do 4,2 proc. rdr. Osiągnęła tym samym wzrost o 1,4 proc. miesiąc do miesiąca. Co kolejno podbiło wskaźnik CPI o 1,3-1,5 pkt proc. i efekt ten widać w danych także w kolejnych miesiącach.

Zrzut ekranu 2024-09-30 110709.png
Źródło danych: GUS

Natomiast biorąc pod uwagę wzrost wskaźnika we wrześniu — był on o 0,1 proc. wyższy niż w sierpniu br. Stąd, wzrost inflacji CPI rok do roku GUS oszacował wstępnie na poziomie 4,9 proc. Jak to się ma do celu inflacyjnego w Polsce wyznaczonego przez Narodowy Bank Polski? Mając na uwadze, że wynosi on 2,5 proc. (z tolerowanym odchyleniem +/- 1 punkt procentowy), można by sądzić, że jest nam do niego coraz… dalej.

Zobacz też: Amerykanie tną stopy procentowe jak szaleni. NBP coraz bardziej osamotniony. Jak długo?

Inflacja w Polsce znowu w górę - jest najwyższa w tym roku, a to nie koniec Decyzja RPP. Co dalej ze stopami procentowymi? Analityk finansowy zdradza: na to czeka NBP

Ceny rosną ale i... maleją

Wskaźnik cen konsumpcyjnych osiągnął najniższy poziom (od pięciu lat) w marcu, wynosząc zaledwie 2 proc. Następnie indeks zaczął stopniowo rosnąć: w kwietniu do 2,4 proc., w maju do 2,5 proc., a w czerwcu do 2,6 proc. W lipcu już do 4,2 proc., a sierpniu - 4,3.

Zrzut ekranu 2024-09-30 141250.png
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

We wrześniu ma to swoje przełożenie na ceny żywności i napojów bezalkoholowych, a także nośników energii, które wzrosły o: 4,7 proc. rdr. i 11,4 proc. rdr. Inaczej jest w przypadku paliw do prywatnych środków transportu. Ich ceny zmalały w ciągu roku o 2 proc.

W ujęciu miesięcznym natomiast ceny żywności i napojów bezalkoholowych urosły o 0,2 proc. (w sierpniu spadły o 0,1 proc.). Ceny nośników energii zwiększyły się, podobnie jak w sierpniu, o 0,2 proc. A paliwa potaniały o 3,4 proc. (miesiąc wcześniej ceny spadły o 0,9 proc.).

Inflacja na wznoszącej. Gdzie szukać sprawcy?

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wskazują na sprawcę inflacyjnego wzrostu — odmrożenie, czyli wygaszanie tarcz, w zakresie cen energii.

Wyższe wyniki w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii. Ceny paliw maleją – względem sierpnia spadły o 3,4 proc. m/m. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła z 3,7 do 4,4 proc. r/r — twierdzą.

Jeśli chodzi natomiast o najnowsze dane o inflacji CPI, jest to spory — a zarazem spodziewany — wzrost. Analitycy Banku Pekao uspokajają, że wina nie leży po stronie bieżącego nasilenia presji inflacyjnej, a efektu niskiej bazy odniesienia. W praktyce oznacza to, że w zeszłym roku ceny były na tyle niskie, że obecny wzrost inflacji wydaje się większy w porównaniu do tamtego okresu.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono jednocześnie bezpłatne leki dla młodych i seniorów oraz limity zużycia tańszej energii elektrycznej. Z tego powodu inflacja bazowa również podskoczyła do ok. 4,2-4,3 proc. r/r — napisali na platformie X.

Spadek, zdaniem analityków, może być czasochłonny. Jakie są prognozy inflacyjne na rok 2025?

[Szacuje się — przyp. red.], że średnia inflacja w 2025 r. wyniesie ok. 4,2-5,2 proc. Ostateczna ścieżka inflacji będzie zależeć od decyzji dotyczącej odmrożenia cen energii — podsumowali.

Inflacja 2024 r.: miesiąc po miesiącu

Od stycznia 2024 r. inflacja rosła kolejno: + 0,4 proc. (mdm), + 0,3 proc. w lutym (+ 2,8 proc. rdr.), + 0,2 proc. w marcu (+ 2 proc. rdr.), + 1,1 proc. w kwietniu (+ 2,4 proc. rdr.) i + 0,1 proc. w maju (+2,5 proc. rdr.), + 0,1 proc. w czerwcu (+2,6 rdr.), + 1,4 proc. w lipcu (+ 4,2 rdr.) + 0,1 proc. w sierpniu (+ 4,3 proc. rdr.) i + 0,1 proc. we wrześniu (+ 4,9 proc. rdr.).
 

Tagi: Inflacja Ceny GUS