Jak napisać ważny testament? Wiele osób o tym zapomina
Większość Polaków zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym dokumentem jest testament. To, o czym wiele osób nie ma pojęcia, to jak napisać testament, by nie istniało ryzyko jego podważenia. Jak napisać ważny testament? Wyjaśniamy.
Trzeba pamiętać o tej zasadzie
Testament stanowi jedyny dokument przewidziany w polskim prawie, który, stworzony przez daną osobę, zyskuje moc prawną po jego śmierci. Zasada ta nie działa już np. w przypadku darowizn. Spisanie ważnego testamentu jest zatem jedynym sposobem na zabezpieczenie ostatniej woli osoby sporządzającej.
Mimo
wielu zmian w polskim prawie
, najważniejsze zasady spisania testamentu pozostają niezmienne.
Art. 949 Kodeksu cywilnego stanowi, iż dokument ten może zostać spisany przez każdą osobę pełnoletnią
, pod warunkiem, że nie jest ona ubezwłasnowolniona. Co ważne, testament musi być nie tylko podpisany i datowany przez spadkodawcę.
Należy napisać go całkowicie odręcznie.
W przypadku dokumentu napisanego na komputerze, istnieje ryzyko unieważnienia dokumentu.
To powinien zawierać testament
Wbrew kolejnemu powszechnemu przekonaniu,
w testamencie nie należy rozdzielać każdego przedmiotu
. Rzecz jasna istnieje taka możliwość, jeśli osoba sporządzająca życzy sobie, aby konkretne dobra trafiły we wskazane ręce, np. stosując sformułowanie ”Zobowiązuję moich spadkobierców do przekazania...".
Z zasady jednak majątek powinien zostać rozdzielony procentowo.
Dzięki temu proces dziedziczenia staje się prostszy i pozostawia pewną elastyczność.
Komu przekazać testament?
W przeciwieństwie do wielu innych dokumentów czy wniosków , testament zasadniczo powinien pozostać w rękach samego sporządzającego . Można również przekazać go zaufanej osobie lub wykonawcy testamentu — osoba odpowiedzialna za zarządzanie majątkiem przed zakończeniem spraw spadkowych powinna również zostać wskazana w dokumencie.
W przypadku postanowienia o zmianie zapisów testamenty, należy pamiętać o unieważnieniu poprzedniej wersji i wskazać, iż nowe zapisy anulują wszystkie wcześniejsze. Sądowi należy przekazać ręcznie spisany oryginał dokumentu.
W razie braku testamentu, majątek zostanie podzielony zgodnie z procedurą dziedziczenia ustawowego.
źródło: interia biznes