Japoński rząd przekonuje: koniecznie wpisz to do testamentu. Problem dotyczy już także Polaków
Administracja Japonii wydała nowe rekomendacje mające rozwiązać problem, z którym borykamy się już także w Polsce. Zaniedbania mogą skutkować naliczaniem dodatkowych opłat, koniecznością borykania się z licznymi formalnościami, a w skrajnych przypadkach procesem sądowym.
Nowe rekomendacje japońskiego Narodowego Centrum Spraw Konsumenckich
Japonia jest wskazywana jako kraj futurystyczny, gdzie rozwój techniki i jego wpływ na życie jest namacalny, jak nigdzie indziej. W dużej mierze jest to prawda, jednak paradoksalnie jest to także państwo w niektórych aspektach wręcz zacofane w stosunku do standardów choćby europejskich.
Z tego miszmaszu bierze się wiele arcyciekawych konfrontacji w i tak już niezwykłym państwie. Ogromne przywiązanie do tradycji i konserwatyzm dzieli miejsce z rozwiniętym przemysłem wysokiej techniki i precyzyjnej produkcji, a także z ogromnym sektorem IT. Widać to w działalności tamtejszego Narodowego Centrum Spraw Konsumenckich.
Lider branży IT pod przykrywką handluje z reżimem Putina? Na stole ponad miliard dolarówJaponia boryka się z problemem aktywnych subskrypcji pozostawionych przez zmarłych
Jak donosi The Register, Centrum opublikowało w ostatnim czasie nowe zalecenia, które pod uwagę powinni wziąć wszyscy Japończycy. Rekomenduje się im opracowanie "planu cyfrowego końca życia". Ma to być szereg działań, które obok takich kroków jak sporządzenie testamentu, powinien podjąć każdy, niezależnie od wieku.
Narodowe Centrum Spraw Konsumenckich dostrzegło bowiem, że w ostatnich latach wystąpiły liczne incydenty związane z brakiem możliwości uzyskania dostępu do kont w usługach cyfrowych po śmierci abonenta. Dochodziło do sytuacji, w których nawet wiele miesięcy po śmierci nie udawało się uzyskać dostępu, a operator usługi naliczał kolejne opłaty. Nie brakowało sytuacji, w których rodzina nie wiedziała o zasubskrybowanych usługach i nie mogła ich anulować.
Zobacz: Polska oficjalnie drugim Meksykiem. 15-latkowie przebadani: czerwona flaga dla całego systemu
Co powinien zawierać plan na cyfrowy koniec życia?
Oczywiście problem ten daje się rozwiązać, jednak może to być angażujące i czasochłonne, zwłaszcza przy braku dobrej woli ze strony usługodawcy. Dlatego Japończykom zaleca się, aby przed śmiercią podjęli następujące kroki:
- upewnij się, że rodzina może odblokować twój smartfon lub komputer w nagłym wypadku,
- sporządź listę wszystkich swoich subskrypcji, wraz z loginami i hasłami,
- przygotowane dane zamieść w dokumencie, który zostanie udostępniony rodzinie po twojej śmierci,
- w miarę możliwości skorzystaj z usług pozwalających wskazać inną osobę, która będzie mogła uzyskać dostęp do twojego smartfonu.
W tym przypadku trudno mówić o tym, aby problem był specyficzny dla Japonii - wręcz przeciwnie, tam po prostu już pomyślano o systemowym rozwiązaniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podobny "plan" pozostawić wraz z ostatnią wolą także w Polsce. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność wszelkich streamingów nad Wisłą, warto wdrożyć takie praktyki już dziś.