Administracja Japonii wydała nowe rekomendacje mające rozwiązać problem, z którym borykamy się już także w Polsce. Zaniedbania mogą skutkować naliczaniem dodatkowych opłat, koniecznością borykania się z licznymi formalnościami, a w skrajnych przypadkach procesem sądowym.
„Kolejny dzień, kolejny milion nowych ludzi” – chwali się nowa platforma społecznościowa, która obecnie przejmuje masy użytkowników X, czyli dawnego Twittera. Czym w ogóle jest BlueSky, dlaczego tak bardzo zyskuje na popularności i czym różni się od tej należącej do Elona Muska? Różnice, choć na pierwszy rzut oka niewielkie, są istotne.
Na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta pojawił się już komunikat w sprawie postępowania wyjaśniającego praktyki korporacji Meta, do której należy Facebook. Uwagę urzędu przykuła głośna praktyka ograniczania widoczności doniesień prasowych w serwisie, co jest odczytywane jako bezpośredni skutek prób egzekwowania od Meta wynagrodzeń dla mediów.
Internet jest potężnym narzędziem. Powielane negatywne treści nie tylko wprowadzają czytelnika w błąd, ale również oddziałują na zatrudnienie pracowników, utratę klientów, wyniki finansowe — działają jak boomerang. Z tym że jak do nas wróci, to z pewnością w gorszej formie — mówiła Magdalena Maruszczak, radca prawny i założycielka Forigi w programie Kobiety Biznesu.
Na początku września Departament Sprawiedliwości USA poinformował o przejęciu 32 domen wykorzystywanych przez Federację Rosyjską do działań dezinformacyjnych o kryptonimie “Sobowtór”. Oczywiście nie zahamowało to działań Kremla, który przez cały wrzesień prowadził operacje opiniotwórcze w Polsce. Do rosyjskich działań wykorzystano nawet wypowiedzi szefa polskiego MON?
W dobie bankowości elektronicznej, najróżniejszych aplikacji i, niestety, licznych oszustw, chronimy swoje dane na wszystkie możliwe sposoby. Jednocześnie często nie zdajemy sobie sprawy, że sami ułatwiamy oszustom dostęp chociażby do naszego konta bankowego. Czym jest SIM swap? Winne mogą być nawet nasze urodziny!
Paweł Durow, twórca komunikatora Telegram i Vkonktakte, portalu społecznościowego, który w Rosji i wielu państwach byłego Związku Radzieckiego pełni funkcję Facebooka, został zatrzymany na lotnisku we Francji. Według śledczych z francuskiej Żandarmerii Transportu Powietrznego jest pewne, że zostanie tymczasowe osadzony w areszcie śledczym. Zarzuty są poważne.
Już za 85 dni Amerykanie wyłonią swojego prezydenta na kolejną kadencję. Nastroje wśród wyborców na razie nie pozwalają na wyłonienie faworyta, zwłaszcza że w zasadzie bezustannie zachodzą wydarzenia, które mogą wpłynąć na sukces lub porażkę, tak Donalda J. Trumpa, jak i Kamali Harris. Kolejne z nich będzie miało miejsce jeszcze w tym tygodniu. Rozmowę z kandydatem Republikanów przeprowadzić ma dzisiejszy jego zwolennik, który w poprzednich wyborach wspierał jednak Joe Bidena. W serwisie X będzie można obejrzeć na żywo transmisję rozmowy Donalda J. Trumpa i Elona Muska.
Po tygodniu od wybuchu największych od 13 lat zamieszek wywołanych fałszywymi informacjami w internecie, brytyjski rząd rozważa zmiany w Ustawie o Bezpieczeństwie Online. Ich celem miałoby być ścisłe uregulowanie działalności mediów społecznościowych oraz umożliwienie rządowi nakładanie na nie ogromnych kar finansowych.
Duża część internetowych oszustw i innych działań cyberprzestępczych rozpoczyna się na Facebooku. Należący do Meta serwis stał się bezpieczną przystanią dla oszustw inwestycyjnych, wyłudzeń, ataków phishingowych i wielu innych scenariuszy działań, przez które Polacy są okradani i oszukiwani. Często na duże kwoty. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, na czele z biernością moderacji. Ta nagminnie odrzuca wnioski o usunięcie z treści jawnych oszustw, nie dopatrując się w nich naruszeń regulaminu. Jeśli jednak dysponuje się odpowiednią rozpoznawalnością i wpływowością, można liczyć na specjalne traktowanie - zwycięstwo z Meta ogłosił właśnie Rafał Brzoska, założyciel InPostu i jeden z najbogatszych Polaków.
Na bagatelizowanie negatywnego wpływu mediów społecznościowych na dobrostan młodszych internautów pozwalają sobie dziś już tylko korporacje, które czerpią z tego zyski. Eksperci są na ogół zgodni, że rozwiązaniem problemu nie jest pozbawianie młodych ludzi dostępu do internetu. Firma HMD Global, produkująca smartfony i telefony pod marką Nokia, a od niedawna także własną, ma odpowiedź na ten stan rzeczy: chce stworzyć “lepszy telefon”, który nie odcinałby młodych od zdobyczy telekomunikacji, a jednocześnie nie narażał ich na negatywne skutki ich nadużywania.
Elon Musk, którego majątek szacuje się na ponad 245 mld dolarów, co czyni go drugim najbogatszym człowiekiem świata, zdecydował się wesprzeć walkę Donalda Trumpa o powrót do Białego Domu. Musk co miesiąc będzie przekazywał na kampanię Trumpa dziesiątki milionów dolarów.
Komisja Europejska przekazała kierownictwu X wstępne ustalenia potwierdzające naruszenia aktu o usługach cyfrowych. Portal zakupiony przez Elona Muska miał m.in. stosować praktyki manipulujące użytkownikami i nie zachowywać transparentności. Sam Musk odpowiedział kontroskarżeniami rodem z teorii spiskowych.
Należący do struktur FBI departament Internet Crime Complaint Center poinformował o zidentyfikowaniu i zatrzymaniu działalności botnetu szerzącego w internecie rosyjską propagandę. Armia botów prowadziła działania także na potrzeby polskojęzycznego internetu, głównie publikując fałszywe wiadomości i podsycając konflikty.
ByteDance, spółka odpowiedzialna za rozwój TikToka, zaprezentowała nową aplikację. Whee, bo taką nosi nazwę, ma służyć do dzielenia się zdjęciami ze znajomymi. Dopatrzyć można się w niej daleko idących inspiracji Instagramem, a niektórzy wręcz nazywają Whee kalką aplikacji Meta.
Żona znanego youtubera przekazała tragiczne wieści w mediach społecznościowych, fani i rodzina są w żałobie. Nie żyje Ben Potter, znany w internetowej społeczności jako Comicstorian. Miał zaledwie 40 lat, jego żona poinformowała, że poniósł śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Już za dwa dni po raz kolejny wybierzemy eurodeputowanych. Nie brakuje ośrodków władzy, które chętnie wpłyną na nasze decyzje, stosując kłamstwa i szeroko zakrojone kampanie dezinformacyjne. Ostrzeżenie oraz zalecenia przed tym zagrożeniem wydała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.
Meta testuje zmiany w aplikacji Instagram. Już teraz medium jest przepełnione treściami reklamowymi - zarówno natywnymi, jak i pochodzącymi od tamtejszych twórców - a wkrótce stracimy także możliwość ich pomijania. Instagram testuje bowiem funkcję “przerwy reklamowej”.
Użytkownicy TikToka powinni być szczególnie ostrożni wobec docierających do nich w aplikacji wiadomości. Trwa potężna seria włamań, w wyniku których dostęp do konta straciła m.in. stacja telewizyjna CNN czy celebrytka Paris Hilton.
Instagram testuje nową funkcję, która pozwoli użytkownikom o dużych zasięgach uniknąć kosztownych wpadek. W aplikacji mobilnej może się wkrótce pojawić mechanizm kierowania treści w pierwszej kolejności do tych użytkowników, którzy nie śledzą autora.
TikTok znajduje się pod coraz większa presją - realny staje się scenariusz, w którym aplikacja zostaje zablokowana w Stanach Zjednoczonych. Głos w tej sprawie zajął polski minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, który przedstawił stanowisko rządu dotyczące ewentualnego wprowadzenia ograniczeń.
Nadchodzą kolejne zmiany w serwisie X, wcześniej Twitter. Po tym, jak w końcu udało się w całości przenieść medium na nową domenę, udostępniona ma zostać nowość, która fundamentalnie zmienia sposób, w jaki się z niego korzysta. Zniknie możliwość lubienia wpisów.
Media dotarły do raportu z sekcji zwłoki 14-letniego Harrisa Wolobaha, który we wrześniu minionego roku wziął udział w tzw. One Chip Challenge. Wyzwanie polegało na zjedzeniu wyjątkowo ostrego czipsa o bardzo wysokim stężeniu kapsaicyny, co w przypadku Wolobaha skończyło się śmiercią.
Meta zostanie objęta śledztwem Komisji Europejskiej dotyczącym możliwych nadużyć względem młodych internautów przez media społecznościowe. Głos w tej sprawie zajął minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który podkreśla, że w końcu UE ma narzędzia, by egzekwować przestrzeganie prawa przez największe platformy internetowe.
Messenger to najchętniej używany komunikator w Polsce, gdzie na co dzień korzystają z niego miliony użytkowników. Tak dużą popularność aplikacja zawdzięcza innemu potentatowi - Facebookowi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że posiada ona funkcje, wykraczające poza standardowe komunikowanie się. Co kryje Messenger?
Tegoroczna odsłona Eurowizji obfitowała w kontrowersje i zapewne niechlubnie zapisze się w historii konkursu. Reprezentantka Polski, Luna, nie zakwalifikowała się do finału, jednak zyskała sporą rozpoznawalność. Ta jest na tyle duża, że wokalistka padła ofiarą ataku hakerskiego.
Centrum pomocy Facebooka poinformowało o rychłym wyłączeniu jednej z funkcji serwisu. Wkrótce niemożliwe będzie już organizowanie w medium zbiórek pieniędzy. Co to oznacza dla ich organizatorów i darczyńców?
Mieszkanka Opoczna została skazana na karę wypłacenia nawiązki i pokrycia kosztów sądowych, nakazano jej także publikację przeprosin na stronach internetowych KPP w Strzelcach Opolskich. Wszystko przez komentarz, który zamieściła pod jednym z postów policjantów na Facebooku. Ci uznali, że ten ich znieważa, co potwierdził sąd.