Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Finanse Jawność wynagrodzeń coraz bliżej. Ma to być narzędzie do walki z dyskryminacją
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jawność wynagrodzeń coraz bliżej. Ma to być narzędzie do walki z dyskryminacją

7 lutego 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Odbyło się pierwsze czytanie ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń. Ma to być jedno z narzędzi do przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć. Jedna z partii złożyła wniosek o odrzucenie dokumentu, zwolennicy bronią jego słuszności. Głos zabrała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Pierwsze czytanie projektu o jawności wynagrodzeń

Oferty pracy mają zostać zobowiązane do podawania widełek wynagrodzeń, umieszczając ogłoszenie. To główne założenie projektu ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek 24 stycznia w Sejmie . Łączy się on bezpośrednio z unijną dyrektywą o równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn, którą kraje UE powinny wdrożyć do 2026 r .

Założeń projektu jest więcej. Między innymi pracodawcy nie będą mogli zakazać pracownikom ujawniania wysokości swojej pensji , a na wniosek udzielą im szczegółowych informacji nt. poziomów wynagrodzenia.

Ci Polacy dostaną zwrot podatku wcześniej. Są na to sposoby
Przyszłym emerytom grozi ubóstwo. Tajny raport ZUS wskazuje na dramatyczny scenariusz

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk komentuje wprowadzenie ustawy

Projekt dotyczący jawności wynagrodzeń ma jeden główny cel, którym jest przeciwdziałanie dyskryminacji, przede wszystkim ze względu na płeć . O tym między innymi mówiła w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Żeby móc przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć. Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyła Konfederacja . Głosowanie nad nim zostanie przeprowadzone na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

EN_01642161_0044.jpg
Fot. Anita Walczewska/East News

Zobacz: Takie wazony z PRL-u są warte krocie. Na nich szczególnie zależy kolekcjonerom

Luka płacowa w Polsce

Ministra rodziny wskazała w swojej wypowiedzi na istnienie luki płacowej, która według różnych badań wynosi w Polsce od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet . W przypadku całej Unii Europejskiej według danych z 2023 roku średnia wynosi 12,7%. Intencją wnioskodawców jest również zdjęcie tabu z tematu wynagrodzeń .

Chodzi o to, żeby z czasem poprzez obowiązek informowania o wysokości pensji w ogłoszeniach o pracę powstała taka siatka wynagrodzeń w Polsce, która umożliwi podejmowanie przez młodych ludzi decyzji, jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać - mówi tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej.

Nietypowe losowanie Lotto. 50 uczestników załamanych wygraną, ale jest i dobra wiadomość
Idziesz na zakupy z psem? Za to możesz dostać wysoki mandat, wystarczy chwila i zapłacisz 500 zł
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Redaktorka Biznes Info. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat