BiznesINFO.pl Finanse Jeśli zarobisz więcej, zainteresuje się Tobą skarbówka. Padł ważny limit
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jeśli zarobisz więcej, zainteresuje się Tobą skarbówka. Padł ważny limit

11 lutego 2025
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Formalności, które należy załatwić w Urzędzie Skarbowym, często spędzają sen z powiek wielu Polaków. Ta instytucja nie zawsze cieszy się dobrą sławą, a osoby pobierające dochód zazwyczaj co najmniej kilkukrotnie dopełniały z nią formalności. Jeśli zarobisz więcej, niż wyznaczona kwota, możesz być pewny, że skarbówka się tobą zainteresuje.

Urząd Skarbowy przygląda się Polakom

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach część Polaków zaczęła bardziej oszczędzać. Wszystko ze względu na to, że część opłat poszła w górę, ceny w sklepach również uległy zmianie na wyższe, a co za tym idzie, codzienne wydatki stały się mocniej odczuwalne w ich portfelach.

Nic dziwnego, że niektórzy zaczęli dorabiać w inny sposób, niż standardowa praca. Dobrym dodatkowym źródłem dochodu jest dorabianie w różnoraki sposób. Jednak istnieje limit dochodów, po którego przekroczeniu skarbówka może zacząć interesować się taką osobą .

Tylko do środy. Lidl pokazał nową czekoladę dubajską i ogłosił błyskawiczną promocję
Gwałtowny zwrot ws. upadłości Cinkciarz.pl. Mamy stanowisko zarządu spółki

Skarbówka podała ważny limit

Choć mogłoby się wydawać, że z Urzędem Skarbowym do czynienia ma każda osoba, która w legalny sposób zarabia, okazuje się, że nie zawsze tak musi to wyglądać. Wielu Polaków decyduje się na dodatkową opcję zarobku poza klasycznym zatrudnieniem. Jak się okazuje, nie wszystkie swoje dochody muszą odnotowywać w skarbówce .

Urząd Skarbowy ma za zadanie obsługiwać i wspierać podatników, ale zajmuje się także kontrolowaniem, czy aby na pewno postępują oni zgodnie z prawem. Istnieje jednak forma zarobku, która nie musi zostać zgłoszona do skarbówki, aby jednak tak się działo, trzeba spełnić wyznaczone warunki.

pieniądze
fot. East News, Marek Bazak

Uproszczona forma działalności zarobkowej na własny rachunek to nic innego jak działalność nierejestrowana . Prowadząc ją, w legalny sposób można świadczyć usługi, a nawet sprzedawać towary. W odróżnieniu od innych zarejestrowanych przedsiębiorców nie trzeba wszystkich formalności, bowiem nie jest to działalność gospodarcza w standardowym rozumieniu .

Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić osoby, które:

  • w ostatnich 5 latach nie prowadziły działalności gospodarczej podlegającej rejestracji w CEiDG (lub przez minimum 60 miesięcy taka działalność była zawieszona);
  • ich miesięczne przychody z działalności nie przekraczają ustawowego limitu, czyli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Najważniejsze jednak, aby nie przekraczać ustalonej kwoty podanej przez skarbówkę . Wszystkie szczegóły znajdują się poniżej.

Działalność nierejestrowana

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną jest zwolniona z:

  • rejestrowania działalności gospodarczej w CEiDG, oraz zgłaszania jej w GUS i Urzędzie Skarbowym;
  • prowadzenia Księgi Dochodów i Rozchodów;
  • odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy;
  • płacenia podatku VAT;
  • opłacania comiesięcznych składek ZUS.

To ułatwienie dla mniejszych “przedsiębiorców”, na których konto wpływają niewysokie i nieregularne przychody. To właśnie ich wysokości zależy, czy działalność może być traktowana w taki sposób. Muszą spełniać jednak wyznaczone warunki , między innymi:

  • posiadać kasę fiskalną (w przypadku sprzedaży towarów i usług objętych tym obowiązkiem);
  • prowadzenie ewidencji sprzedaży;
  • wystawianie faktur na życzenie klienta;
  • rozliczanie podatku dochodowego (w ramach rocznej deklaracji PIT-36).

Kwota dochodu nie może w tym przypadku przekraczać w 2025 roku 3499,50 zł . To 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, które zgodnie z przepisami wynosi 4666 zł brutto. Po jej przekroczeniu należy w ciągu 7 dni zarejestrować swoją działalność w CEiDG .

Najczęściej działalność nierejestrowaną prowadzą osoby, które okazyjnie sprzedają coś w internecie, świadczą usługi na zasadzie “złotej rączki”, czy sprzedają własne wyroby.

Ci klienci muszą założyć nową kartę Moja Biedronka. W tym przypadku nie ma innego wyjścia
Zaczęło się w całej Polsce. Właściciele nieruchomości dostaną inne rachunki
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat