Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku. Polacy mają powody do radości
Nowy rok zbliża się wielkimi krokami i z pewnością wielu pracowników już zastanawia się, jak będzie wyglądał kalendarz dni wolnych w 2024 r. Okazuje się, że Polacy mają powody do radości, bo czeka ich kilka długich weekendów.
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Zgodnie z Ustawą o dniach wolnych od pracy, w Polsce mamy 13 dni wolnych związanych ze świętami . Część z nich to święta stałe, które co roku wypadają zawsze w ten sam dzień i jest to na przykład Boże Narodzenie czy Wszystkich Świętych. Mamy jednak także święta ruchome, takie jak Wielkanoc i ich daty w każdym roku się zmieniają.
Jeśli chodzi o nadchodzący rok 2024, to w styczniu będziemy mieć dwie okazje do świętowania - Nowy Rok (1 stycznia, poniedziałek) i Trzech Króli (6 stycznia, sobota). Następnie w lutym niestety nie mamy żadnego dnia na dodatkowy odpoczynek.
Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku
Wielkanoc będziemy obchodzić 31 marca w niedzielę, a Poniedziałek Wielkanocny przypadnie 1 kwietnia. Kolejne dni wolne to Święto Pracy (1 maja, środa), Święto Konstytucji 3 maja (piątek), a potem Zielone Świątki (19 maja, niedziela). To jednak jeszcze nie koniec wolnego w tym miesiącu, bowiem Boże Ciało przypada w 2024 roku na 30 maja (czwartek).
Zobacz także:
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024? Dwa najkorzystniejsze terminy
Kolejne będzie Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia, czwartek). Następnie Wszystkich Świętych (1 listopada, piątek) i Święto Niepodległości (11 listopada, poniedziałek). Ostatnie dni wolne w roku to pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia, środa) oraz drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia, czwartek).
W 2024 roku będzie kilka szans na długi weekend
W 2024 roku Święto Trzech Króli wypadnie w sobotę. Oznacza to, że pracodawcy będą zobowiązani przyznać dodatkowy dzień wolny . Pierwsza szansa na długi weekend pojawia się zatem już w styczniu.
Kolejny dłuższy wypoczynek możemy zaplanować także w majówkę. Jeśli weźmiemy wolne 29 i 30 kwietnia, a także 2 maja - wraz z przylegającymi weekendami zyskamy łącznie 9 dni wolnego. Polacy mają powody do radości, bo takich okazji w nadchodzącym roku będzie jeszcze więcej.