Kiedy całkowite zaćmienie Słońca? Zdarza się raz na setki lat
Już za kilka dni na niebie będzie można zaobserwować zjawisko, z którym mamy do czynienia zaledwie co 370 lat. Na półkuli zachodniej dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Choć w Polsce niemożliwe będzie dokonanie obserwacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby śledzić to online.
Kiedy całkowite zaćmienie Słońca?
Jak podaje space.com, zaćmienie Słońca będzie widoczne nad Ameryką Północną i Środkową 8 kwietnia. Jest jednak wąski, ok.185-kilometrowy pas, na którym zaćmienie będzie całkowite. Znajdują się na nim terytoria w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
W trakcie występowania zaćmienia dojdzie do krótkotrwałego przesłonięcia całości tarczy słonecznej przez Księżyc. Zdarza się to, gdy wędrówka satelity będącego w nowiu po swojej orbicie przesłania światło gwiazdy. 8 kwietnia względna wielkość Księżyca będzie tak duża, że światło zostanie przesłonięte w całości, jednak tylko na określonym obszarze. Zaćmienie niecałkowite będzie zaś zauważalne na większości terytorium Ameryki Północnej i Środkowej.
Spójrz w niebo. Taki widok zdarza się raz na 71 latGdzie zobaczymy całkowite zaćmienie Słońca?
W pierwszej kolejności zjawisko całkowitego zaćmienia będzie dostrzegalne w okolicach meksykańskiego miasta Mazatlán w stanie Sinaloa. Dojdzie do tego w najbliższy poniedziałek o godzinie 16:51 czasu Greenwich, czyli o 18:51 w Polsce.
Następnie przesunie się ono nad Durango i Coahuila, by przejść nad amerykańskimi stanami Teksas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Michigan, Indiana, Ohio, Pensylwania, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine. W Kanadzie zaćmienie będzie można obserwować w prowincjach Nowa Fundlandia i Labrador. Widowisko zakończy się o 20:48 GMT, czyli o 22:48 w Polsce.
Jak oglądać zaćmienie?
Choć większość z nas nie będzie miała okazji obserwować całkowitego zaćmienia Słońca osobiście, w internecie zostaną uruchomione relacje. Prowadzić będzie je m.in. serwis space.com. Rozlokował on odpowiednio przygotowane kamery w różnych miejscach pasa, w którym za kilka dni będzie można doświadczyć tego rzadkiego wydarzenia.
Źródło: space.com/nasa.com