BiznesINFO.pl Finanse Klasyfikacja środków trwałych – jak ją wykonywać i do czego służy?
https://pixabay.com/pl/photos/komputer-podsumowanie-wykres-767776/

Klasyfikacja środków trwałych – jak ją wykonywać i do czego służy?

23 maja 2021
Autor tekstu: Szulga Jędrzej

KŚT, czyli klasyfikacja, która ma na celu zebranie w jedno środków trwałych, to bardzo ważny element prowadzenia firmy. Każdy przedsiębiorca ma prawo uznać dany składnik majątku za środek trwały firmy, a wówczas należy go w odpowiedni sposób zakwalifikować. Robi się to właśnie w KŚT. W jaki sposób? Czym w ogóle jest ta klasyfikacja? Jak znaleźć odpowiednie kody dla danego środka?

Co to jest klasyfikacja środków trwałych?

W uproszczeniu chodzi o zebranie wszystkich środków stałych danego przedsiębiorstwa czy danej działalności gospodarczej w jednym miejscu. Kiedy już właściciel firmy zdecyduje się na uznanie danego składnika majątku środkiem trwałym, musi go gdzieś ewidencjować. Do tego właśnie służy Klasyfikacja Środków Trwałych , czyli miejsce, w którym pod odpowiednimi kodami charakteryzuje się i zbiera wszystkie elementy tego typu należące do firmy.

Zgodnie z przepisami, a konkretnie rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 października 2016 roku w sprawie KŚT, klasyfikacja ta ma trzy podstawowe cele:

a) statystyczny, a więc ujmujący dane w odpowiedniej chronologii,

b) ewidencyjny, czyli ułatwiający wyszukanie i ewentualne skontrolowanie przedsiębiorstwa,

c) amortyzacyjny, a dokładniej pozwalający na ustalenie odpisów amortyzacyjnych.

To jednak nie koniec, bo od 2018 roku wprowadzono zmiany. Do tej daty ewidencjonowano środki trwałe zgodne z KŚT z 2010 roku. Od 2018 roku zmieniły się przepisy i mamy nowe wskazania. W nowych przepisach doprecyzowano, skąd biorą się poszczególne grupy w Klasyfikacji Środków Trwałych . I tak grupa 0 została określona na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 2001 roku, grupy 1 i 2 na podstawie klasyfikacji PKOB oraz PKWiU, a grupy od 3 do 9 zostały wskazane orientacyjnie, przy jednoczesnym przypisaniu numerów PKWiU 2015.

Grupy środków trwałych przy wypełnianiu KŚT

O jakich grupach mowa? Do klasyfikowania środków trwałych na rzecz działalności gospodarczej czy spółki służą kody. Dzięki nim można łatwo ustalić, z której kategorii przedmiotów wywodzi się dana rzecz wchodzą w skład trwałych środków w przedsiębiorstwie. Jest to duże ułatwienie, które w rzeczywistości jest w stanie sprawić, że ewidencja i statystyka środków okazuje się o wiele prostsza do weryfikacji.

Jakie są to zatem grupy i kody?

a) Grupa 0 obejmuje grunty;

b) Grupa 1 to budynki i lokale, a także spółdzielcze prawa i własnościowe prawo do lokalu użytkowego;

c) W grupie 2 sklasyfikowano obiekty inżynierii wodnej i lądowej;

d) Grupa 3 to kotły i maszyny energetyczne;

e) Grupa 4 obejmuje maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania;

f) W grupie 5 mamy dokładnie to samo, co w grupie 4, tyle tylko, że chodzi o urządzenia specjalistycznego zastosowania;

g) Grupa 6 określa urządzenia techniczne;

h) Grupa 7 odnosi się do środków transportu;

i) W grupie 8 klasyfikujemy narzędzia, wszelkie ruchomości, wyposażenie i przyrządy, których gdzie indziej nie znajdziemy;

j) Ostatnia grupa 9 to tzw. inwentarz żywy.

Właściwe określenie grup w Klasyfikacji Środków Trwałych ma później wpływ na ustalenie dwucyfrowych kodów podgrup środków trwałych oraz składających się z kodów trzycyfrowych rodzajów.

Jak znaleźć odpowiednie KŚT dla danego środka?

Jak wygląda procedura ewidencjowania środka trwałego w klasyfikacji KŚT? Przedsiębiorca musi zacząć od ustalenia odpowiedniego numeru zgodnego z grupami wymienionymi wyżej. Grupy różnią się od siebie na przykład stawką amortyzacyjną, według której będą dokonywane później odpisy amortyzacyjne w kosztach. Trzeba uważnie dobierać grupy do rodzaju środka trwałego. Czasem może być to problematyczne. Warto więc mieć świadomość, że każda grupa jest dokładnie opisana, a tekst w Klasyfikacji Środków Trwałych zawiera wskazówki, co gdzie umieścić.

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego można znaleźć specjalnie utworzoną wyszukiwarkę kodów grup KŚT. Oczywiście wyszukuje ona tylko standardowe przedmioty i nie zawsze jest w stanie wskazać właściwą opcję, jednak i tak jest bardzo przydatnym narzędziem, przez co wielu przedsiębiorców może korzystać z KŚT samodzielnie i nie musi konsultować się przy określaniu kodów środków trwałych ze specjalistami w zakresie techniki urządzenia czy nieruchomości lub księgowością.

Jeśli jednak problem jest szerszy, a księgowość nie ma pomysłu, w której grupie powinno się umieścić dany środek trwały, to przedsiębiorca ma możliwość zwrócenia się o pomoc do Ośrodkiem Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Niestety nie ma możliwości na kontakt telefoniczny. W tym przypadku trzeba więc będzie wystosować oficjalne pismo z prośbą o nadanie symbolu klasyfikacyjnego. I nie będzie to czynność bezpłatna.

Ewidencja środków trwałych – po co?

Ewidencjonowanie środków trwałych jest wymagane prawem, a właściwe sklasyfikowanie tego, co się ma, pozwoli na odpowiednio wysokie odpisy amortyzacyjne. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien poznać nie tylko sam mechanizm działania Klasyfikacji Środków Trwałych , ale także grupy, do których dany środek należy przyporządkować.

Obserwuj nas w
autor
Szulga Jędrzej

Autor tekstów

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat