BiznesINFO.pl Polska i Świat Komisja Europejska zapowiada interwencję w Polsce. Zagrożenie dla mieszkańców: "Środki nadzwyczajne" w dwóch województwach
Fot. Xinhua News/East News - European Commision

Komisja Europejska zapowiada interwencję w Polsce. Zagrożenie dla mieszkańców: "Środki nadzwyczajne" w dwóch województwach

11 kwietnia 2025
Autor tekstu: Michał Górecki

W kuluarach Komisji Europejskiej i na zapleczu polskiego rządu mają trwać negocjacje traktujące o warunkach wprowadzenia specjalnego rozwiązania problemu rosnącej liczby zakażeń w dwóch środkowych regionach kraju. Rzeczniczka z Brukseli przyznaje, że plany mają zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu, nieoficjalnie mówi się o strefie buforowej.

Komisja Europejska wprowadzi w Polsce strefę buforową

Do końca pierwszego tygodnia kwietnia br. Główny Inspektorat Weterynarii w Polsce potwierdził 75 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) . Główny lekarz weterynarii raportuje o liczbie i dokładnych źródłach choroby wyjątkowo precyzyjnie - raporty są aktualizowane na bieżąco, precyzują gatunek ptaków dotkniętych chorobą, liczbę sztuk z potwierdzonym zakażeniem, województwo, powiat i gminę, w których dokonano kolejnych diagnoz. Chorują myszołowy, łabędzie, sokoły, gęsi, kaczki, kawki czy puszczyki i wróble.

Komisja Europejska w myśl rozporządzenia ustanawia ramy prawne zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych na zwierzęta lub ludzi, a HPAI wchodzi w skład chorób nim objętych. Rzeczniczka KE w przesłanym mailowo stanowisku ocenia, że w obecnej skali zagrożenia konieczne są “nadzwyczajne środki”. Nieoficjalnie rozpatrywane jest kilka wariantów wprowadzenia strefy buforowej. To wiąże się z kilkoma konsekwencjami – zwłaszcza dla mieszkańców strefy.

Zobacz też: Mają DNA 15 mln ludzi, idą na sprzedaż. Gigantyczny upadek wielkiej firmy

Chińczycy zamykają biznes w Polsce. Nieoficjalnie: to zemsta za decyzję rządu

Ptasia grypa wymyka się spod kontroli. W przyszłym tygodniu decyzja Brukseli

Problemem, jak słowa rzeczniczki KE relacjonuje Reuters, jest m.in. gęstość zabudowy w regionach najbardziej dotkniętych chorobą: spośród 78 ognisk potwierdzonych w Polsce od początku roku 53 wykryto w województwach mazowieckim i wielkopolskim . Obok tych dwóch regionów pod rozwagę, w kontekście wprowadzenia ograniczeń, mają być brane także woj. łódzkie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Serwis money.pl, powołując się na rozmówcę w szeregu negocjatorów z polskiego rządu, oddelegowanych do prowadzenia rozmów w tej sprawie z KE, precyzuje, że celem polskiego rządu jest ograniczenie strefy buforowej do minimum.

Problematycznym, w kontekście ustalania podobnych granic, są rekompensaty wypłacane m.in. przedsiębiorcom, rolnikom i hodowcom. Z czymś podobnym mamy cały czas do czynienia m.in. przy granicy z Białorusią, gdzie przedstawiciele lokalnych firm apelują do rządu o otwarcie granic z uwagi na podupadające wyniki sprzedażowe wewnątrz regionów. Więcej o sprawie pisaliśmy m.in. TUTAJ: Nerwowo na wschodzie Polski. Wyjdą na ulice: “Putin osiąga cel, osłabia nas”

W Polsce spotykają się trzy choroby

Na razie trudno wyrokować o potencjalnym kształcie koniecznych organiczeń nałożónych przez KE. Rzeczniczka zapowiada ogłoszenie decyzji na przyszły tydzień. Tymczasem jednak w Polsce zachodzi zbieg kilku jednostek chorobowych; służby weterynaryjne od kilku miesięcy raportują na zmianę o grypie ptaków, pryszczycy czy afrykańskim pomorze świń. Skala epidemii grypy ptaków ma być największa od 2021 r.

Przedłuża się też sam czas trwania epidemicznego piku HPAI - zwykle spadek liczby zakażeń notowany jest wraz z początkiem wiosny. Tym razem, m.in. ze względu na zmianę klimatu, a co za tym idzie dynamiczną zmianę pogody, trend się zmienia.

Grypa ptaków (HPAI). Czy jest groźna dla ludzi? Rząd przygotował wytyczne

W związku z cyklicznym charakterem problemu rząd przygotował obszerne raporty dot. choroby ptaków, odpowiadając m.in. na najczęściej pojawiające się pytania mieszkańców. Co istotne niektóre wirusy HPAI mogą powodować ciężką chorobę u ludzi, np: A(H5N1), A(H5N6) i A(H7N9) ze śmiertelnością do nawet 50 proc. Jak dotąd jednak zakażenia ludzi wirusami HPAI są rzadkie (w praktyce ograniczone do Azji i Afryki, od 2023 r. także Ameryki). Od 2003 r. na świecie stwierdzono mniej niż 1000 przypadków zakażeń człowieka wirusami podtypu H5N1.

Unijna umowa otworzy Polskę na nowy rynek. Dla wielu to będzie szansa na spore zarobki
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat