BiznesINFO.pl Polska i Świat Straż graniczna weźmie się za kontrolowanie małżonków. Do UE nie będzie już tak łatwo wjechać
gdansk.uw.gov.pl

Straż graniczna weźmie się za kontrolowanie małżonków. Do UE nie będzie już tak łatwo wjechać

14 sierpnia 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Kontrola przepływu osób

Projekt nowelizacji ustawy o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin oraz niektórych innych ustaw opublikowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dokument ma na celu dostosowanie polskiego prawa do dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Oprócz powyższego została dostrzeżona możliwość nadużyć prawa.

Szykuje się spora zmiana. Zostanie wprowadzony “jednolity format dokumentów wydawanych obywatelom UE oraz członkom ich rodzin, którzy korzystają ze swobody przemieszczania się” - głosi projekt nowelizacji. Nazwa dokumentów ulegnie zmianie: "karta pobytu członka rodziny obywatela UE" zmieni się w “kartę pobytową”, a "karta stałego pobytu członka rodziny obywatela UE" w “kartę stałego pobytu”.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, możliwe będzie pobieranie odcisków palców i zamieszczanie obrazu linii papilarnych w kartach pobytowych.

Straż Graniczna otrzyma prawo kontroli - przeprowadzanie wywiadu środowiskowego oraz weryfikowanie miejsca pobytu obywatela UE, który zawarł małżeństwo fikcyjne. Oprócz tego SG otrzyma decyzyjność w sprawie wydalania obywateli UE oraz członków ich rodzin, którzy nimi nie są:

"Stworzono również regulacje prawne dotyczące postępowania w sprawie zatrzymania obywatela UE albo członka rodziny niebędącego obywatelem UE, umieszczenia go w strzeżonym ośrodku lub zastosowania wobec niego aresztu dla cudzoziemców" - zapisano w projekcie.

Zmieni się także sytuacja osób z Wielkiej Brytanii - projekt umożliwia wprowadzenie regulacji, które umożliwią przyjmowanie nowych formatów dokumentów Brytyjczyków:

"W zaświadczeniach o zarejestrowaniu pobytu i dokumentach potwierdzających prawo stałego pobytu dla obywateli Zjednoczonego Królestwa, w przeciwieństwie do tych samych dokumentów wydawanych obywatelom UE, będą zamieszczane odciski linii papilarnych" - czytamy w projekcie.

Niektórych może zainteresować fakt, że nowelizacja umożliwia cofanie i unieważnianie wiz. Istotny jest także zapis, który umożliwia, analogiczne jak w ustawie o cudzoziemcach, wydawanie zaświadczeń potwierdzających istnienie domniemania o byciu ofiarą handlu ludźmi.

<

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat