BiznesINFO.pl Polska i Świat Kontrole artykułów dla dzieci. Niepokojące wyniki - rodzice muszą to wiedzieć
Fot. Pixabay/Skitterphoto

Kontrole artykułów dla dzieci. Niepokojące wyniki - rodzice muszą to wiedzieć

30 sierpnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Kolejne produkty dla dzieci stwarzają dla nich zagrożenie? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił to sprawdzić. Kontrola objęła 16 artykułów dla najmłodszych. Znaczna część z nich pozostawia wiele do życzenia. ”Cztery produkty pochodziły z Polski.”

Nie tylko ”trujące piłki” z Auchan

Produkcja artykułów dla dzieci to prawdziwe wyzwanie. Produkty te muszą być nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne . Niestety, ten ostatni warunek nie zawsze zostaje spełniony. Ostatnio przekonali się o tym m.in. klienci Auchan, po tym, jak sieć wydała komunikat w sprawie piłek zawierających groźne dla zdrowia substancje. A to nie jedyny taki przykład — pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiło aż 16 produktów dla najmłodszych . Tylko trzy z nich nie wzbudziły żadnych zastrzeżeń…

Trafił szóstkę w Lotto. Po losowaniu 29 sierpnia zgarnie podwójną wygraną!

Rodzice muszą uważać. UOKiK przeprowadziło kontrole

23 sierpnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport z badania przeprowadzonego na 16 modelach artykułów w dla dzieci — łóżeczek, huśtawek i chodzików. Niestety, w większości przypadków wykryto nieprawidłowości , a aż cztery produkty zostały wyprodukowane w Polsce .

Prezes UOKiK wraz z Inspekcją Handlową monitoruje rynek i dba o bezpieczeństwo produktów – zwłaszcza tych dla najmłodszych, czyli szczególnie wrażliwych i narażonych na ryzyka. Corocznie planowane są kontrole różnego rodzaju asortymentu dla dzieci uwzględniające sezonowość, trendy na rynku, jak również popularność wśród konsumentów — czytamy w komunikacie Urzędu.

Huśtawka złoży się razem z dzieckiem? UOKiK alarmuje

Aż 9 artykułów, które zostały poddane kontroli , nie spełniło wymogów dotyczących oznakowania . Informacje takie jak przeznaczenie i typ produktu, instrukcja montażu, użytkowania lub konserwacji, według wytycznych powinny być dostępne i czytelne dla konsumentów — a więc również dostępne w języku polskim.

Zakwestionowaliśmy oznakowanie 9 z 16 modeli artykułów dla dzieci. W części z nich występowała więcej niż jedna niezgodność — podkreślono w raporcie UOKiK.

Na tym jednak nie koniec. Wśród innych wad Urząd wymienia również zwolnienie mechanizmu blokującego przy użyciu siły mniejszej niż wymagana, trwałe uszkodzenie blokady mechanizmu składania stelaża pod obciążeniem czy przewrócenie się chodzika na bok pod obciążeniem. UOKiK podkreśla, że takie ”niedopatrzenia” stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Podjęto już odpowiednie działania w celu usunięcia wszystkich wykrytych niezgodności. Na stronie Urzędu dostępny jest pełen raport, wraz z dokładnym oznaczeniem produktów poddanych kontroli.

PKW odrzuca sprawozdanie finansowe PiS. Partia może stracić miliony
Fikcyjne stanowisko, prawdziwa kasa. Zarobiła setki tysięcy złotych "zgodnie z procedurami"
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat