Kontrole graniczne wracają u sąsiada Polski. Już od 17 lutego
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie będą warunki kontroli granicznych
Co muszą spełnić Polacy, aby wjechać na Słowację
Jakie warunki muszą spełnić obywatele innych krajów
Kontrole graniczne na Słowacji
Pandemia koronawirusa wywróciła turystykę do góry nogami. Obecnie polscy celebryci wybierają takie kraje, w których nie muszą odbywać kwarantanny, dlatego bardzo często widzimy ich w Meksyku lub na Zanzibarze.
Jednocześnie kraje europejskie zaostrzają kryteria wjazdu na swoje terytorium. Nie tak dawno Bloomberg poinformował, że ponowne zamknięcie na inne państwa planują Niemcy. Decyzja tamtejszego rządu miała zostać ogłoszona w Walentynki, jednakże na ten moment nie ma żadnych konkretów.
Swoją decyzję w sprawie kontroli granicznych ogłosiła właśnie Słowacja - informuje Polsat News. Kontrole graniczne mają powrócić tam od 17 lutego. Dlaczego słowacki rząd zdecydował się na taki krok?
Kontrole graniczne zostały wprowadzone po to, aby uchronić tamtejsze społeczeństwo przed nowym szczepem koronawriusa. Zmiany na słowackich granicach potwierdził na piątkowej konferencji minister zdrowia, Marek Krajčí.
Kontrole graniczne mają ochronić naszego sąsiada
Marek Krajčí nie zaleca obywatelom wyjazdów zagranicznych i podkreśla, aby robić to tylko wtedy, gdy jest konieczne. Obywatele Słowacji po przyjeździe do kraju zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie zwieńczonej - w domyśle - negatywnym testem na COVID-19.
- Każdy podróżny musi wypełnić formularz e-granicy przed wjazdem na Słowację - powiedział cytowany przez Polsat News. Dodał, że takiego obowiązku nie mają osoby przyjeżdżające do kraju do pracy.
Obywatele krajów ościennych, czyli Polski, Węgier, Austrii, Czech i Polski będą zatrzymywani na granicy do kontroli. Ci muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa nie starszy niż siedem dni. Nie muszą także wypełniać formularza e-granicy.
Z kolei obywatele odległych krajów Europy, np.: Wielkiej Brytanii muszą liczyć się z koniecznością wypełnienia formularza. Również muszą posiadać negatywny wynik testu na COVID-19 przy czym nie może być on starszy niż 48 godzin w przypadku antygenowego i nie starszy niż 72 godziny w przypadku PCR.
Słowacki resort podkreśla, że kontrole graniczne są efektem tego, że kraj staje się w obliczu podwyższonego ryzyka epidemicznego koronawirusa.