Południowe kraje Europy obszernie komentują europejski “wymarsz” z kontynentu na handlowe współprace z partnerami z Ameryki Łacińskiej. Komisja Europejska z początkiem 2025 r. nowelizowała jedną z kluczowych umów, deregulując zasady handlowe i koordynując ze sobą wybrane sektory gospodarki. Na swoistym odświeżeniu skorzystać ma m.in. Polska.
Jedno z włoskich miasteczek postanowiło podążyć za trendem sprzedawania nieruchomości za symboliczne 1 euro — tym razem bez żadnych ukrytych kosztów i kruczków w umowie. Już kupno samego terenu za tak niską cenę powinno być dobrą zachętą dla inwestorów, jednak burmistrz miasteczka wyraża nadzieję, że przyszli nabywcy wywiążą się z jednej formalnie niepisanej obietnicy.
Ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej, a także pogorszenie stosunków między Unią a Stanami Zjednoczonymi skłaniają do przemyśleń na temat bezpieczeństwa Europy w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego. Komisja Europejska dopiero co ogłosiła wielki plan zbrojeń i podała jakie kwoty zamierza przeznaczyć na ten cel. Sposób, w jaki chce uzyskać finansowanie, może budzić wątpliwości.
Powoli zbliżają się święta wielkanocne, co już widać na sklepowych wystawach, gdzie coraz więcej miejsca zajmują zające, pisanki i inne wiosenne ozdoby. Część Polaków, zamiast biegać ze święconką, piec mazurki i produkować ogromne ilości sałatki jarzynowej wyleci zagranicę. Już wiadomo, które kierunki w tym roku powinny się cieszyć największą popularnością. Poza słoneczną pogodą najbardziej będzie kusił czynnik finansowy. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za urlop w tym okresie.
Choć mogło się wydawać, że już niebawem do Polski wkroczy wyczekiwana przez wiele osób wiosna, wszystko wskazuje na to, że na cieplejszą temperaturę będziemy musieli jeszcze poczekać. Do Europy zbliża się mroźna aura, która nie ominie również naszego kraju. W niektórych miejscach termometry mogą wskazać nawet -31 stopni Celsjusza.
Wielkie emocje w losowaniu Eurojackpot, które odbyło się w piątek 7 lutego 2025 roku. Choć główna nagroda o wartości 320 milionów złotych nie padła, jeden z Polaków dzięki udziałowi w tej grze, będzie mógł poczuć się jak milioner. Jak to możliwe?
Unia Europejska może stać u progu kolejnego przełomowego rozszerzenia. Podczas konferencji w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa określił akcesję nowych państw jako strategiczną inwestycję w pokój i bezpieczeństwo Wspólnoty. Częścią Unii w nadchodzących latach może się stać aż kilka nowych państw.
Polska przygotowuje się do wdrożenia przełomowego systemu lokalizacyjnego. Nowa technologia ma poprawić bezpieczeństwo, ale jednocześnie wzbudza pytania o prywatność obywateli. Czym jest Advanced Mobile Location?
Choć w tej branży w Europie prym wiodą Niemcy, w pierwszej piątce krajów produkujących przysmaki doceniane na całym świecie znajduje się także Polska, która razem z naszymi sąsiadami zza Odry, a także Francją, Włochami i Holandią odpowiada za 72 proc. produkcji. Tylko w tym roku wyprodukowaliśmy o 50 tys. więcej tych produktów niż w ubiegłym.
Hiszpańskie władze zadały potężny cios tanim liniom lotniczym, nakładając na nie rekordowe kary za stosowanie nieuczciwych praktyk wobec pasażerów. Decyzja ta jest odpowiedzią na liczne skargi konsumentów, którzy czuli się oszukiwani przez przewoźników. Zapłaci między innymi niesławny Ryanair.
Europejskie stolice i ich subregiony odpowiadają za największy procent ruchu turystycznego, tak wśród samych mieszkańców, jak turystów z kontynentu i spoza niego. Są wyjątki, np. Monachium w Niemczech, ale tendencja jest, co do zasady, jasna. Europejski Urząd Statystyczny rzuca nieco więcej światła na turystyczne szlaki. Także na te, które wydają się, przynajmniej dla turystów, zupełnie dotąd nieoświetlone. Polska ma region, który bije rekordy nawet wśród najbliższych sąsiadów: Czech czy Węgier, pod względem udziału ruchu turystycznego w danym kraju.
Badania przeprowadzone w ramach Globalnego Programu Szacowania Ryzyka Trzęsień (GSHAP) wskazują, że ryzyko wystąpienia bardzo silnego trzęsienia ziemi w Rumunii gwałtownie rośnie i może wystąpić właściwie w każdej chwili. Wstrząsy mogą być tak potężne, że dotrą również do Polski. Ekspert przekonuje, że niektóre budynki w naszym kraju mogą być zagrożone.
Cyfryzacja płatności daje niedostępne wcześniej informacje o zwyczajach konsumentów. Każda transakcja może służyć budowaniu wzorców, kształtowaniu dostępności usług, ale też spostrzeżeniom dot. zmian w codziennej rutynie. Zwłaszcza, gdy te zmieniły się pod wpływem takich wydarzeń, jak wybuch pandemii, co potwierdzają dane Mastercard.
Wybory parlamentarne w Austrii wygrała Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ), która zdobyła 28,8 proc. głosów. Radość ze zwycięstwa skrajnie prawicowej, antyeuropejskiej i prorosyjskiej partii może jednak nie potrwać długo. FPÖ nie ma bowiem większości, a znalezienie koalicjanta może się okazać niemożliwe.
Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji, Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych – to tylko niektórzy goście rozpoczynającej się za niecałe trzy tygodnie – 16 października 2024 r. – trzynastej już edycji Europejskiego Forum Nowych Idei.
Nowa Komisja Europejska z Ursulą von der Leyen na czele powoli odkrywa karty. Wśród komisarzy znalazł się Polak, Piotr Serafin, który obejmie tekę ds. budżetu i administracji publicznej. Jakie wyzwania czekają Serafina i jakie zmiany wprowadzi jego nominacja? Kto jeszcze zasiądzie na ważnych stanowiskach w unijnych strukturach?
Ursula von der Leyen przygotowuje się do walki o drugą kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej, tymczasem pojawiają się informacje o kluczowej roli, jaką w nowym rozdaniu może odegrać Polak. Czy to zapowiedź nowego rozdziału w polityce Unii Europejskiej?
Donald Tusk został uhonorowany nagrodą M100 Media Award przyznawaną przez organizację zrzeszającą najbardziej wpływowych niemieckich polityków i ludzi mediów. O wyróżnieniu zdecydowała jego proeuropejskość i zdolność do pozbawienia władzy Prawa i Sprawiedliwości, które według laudacji sprawowało rządy w sposób “niemal autokratyczny”
W Polsce, i nie tylko, przez lata pokutowało przekonanie, że wykształcenie wyższe pełni mniej więcej tę funkcję, co wykształcenie zawodowe. Dyplom ukończenia uczelni miał stanowić przepustkę na konkretne stanowiska i determinować przynależność klasową. Dziś w kraju zauważamy już wzrost popularności techników i szkół branżowych, a najnowsze dane Eurostatu potwierdzają, że wykształcenie wyższe w wielu przypadkach okazało się raczej balastem, niż gwarancją zatrudnienia “w zawodzie” lub przynajmniej w ramach kwalifikacji.
Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące oprocentowania kredytów mieszkaniowych w Unii Europejskiej. Okazuje się, że Polska znalazła się na pierwszym miejscu rankingu i kredyty są u nas najdroższe w Europie. Wiemy też, ile wyniosło średnie oprocentowanie w kwietniu.
Losowanie Lotto generuje w Polsce kolejnych milionerów: tylko w trakcie minionego weekendu dwie osoby z województwa łódzkiego i małopolskiego zarobiły potężne, sześciocyfrowe sumy. Wygrane padły w europejskim Eurojackpot i Lotto Plus.
Reserved, polska sieć odzieżowa w portfelu spółki LPP S.A., prowadzi kampanię związaną z otwarciem piątego salonu w Wielkiej Brytanii, tym razem w jednym z największych centrów handlowych w Europie, Westfield London. Tym samym spółka zapowiada zmiany w ofercie e-commerce
Mimo, iż rozwój medycyny stale przyspiesza, nie wiąże się on z proporcjonalną proliferacją dostępnych farmaceutyków oraz terapii. Badań klinicznych w Europie wykonuje się coraz więcej, tymczasem ochotników do ich przeprowadzania wciąż brakuje i to do tego stopnia, że można już mówić o kryzysie. Z propozycją rozwiązania problemu przychodzą Polacy, którzy uruchomili Europejską Sieć Informacji o Badaniach Klinicznych. Jej celem jest skuteczne łącznie pacjentów z dostępnymi, badanymi właśnie metodami leczenia.
Konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego: podsumowanie danych makroekonomicznych dla Polski. Stopy procentowe, zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, pozostają nieruszone, inflacja, choć na poziomie celu, już za chwilę “znów się wymknie”, a euro nadal odległe. Wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszej sytuacji makroekonomicznej Polski po konferencji prasowej Adama Glapińskiego (10.05.2024).
Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Miliony trafią do gracza, który kupił kupon do gry w nietypowym miejscu na mapie Gdańska. Szczęśliwiec znalazł się na liście milionerów i fortuna nie wynika z jego ciężkiej pracy. 13 milionów złotych zarobił podczas krótkiego losowania z 23 kwietnia.
Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykle ważnym wydarzeniem. Głosowanie odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2024 r. Obserwatorium Demokracji Cyfrowej stworzyło specjalny raport, z którego wyborcy mogą dowiedzieć się o niebezpieczeństwach, które zagrażają współczesnej demokracji.
Już niebawem Polacy mogą stanąć przed ciężkim wyborem. Wszystko to dlatego, że Bruksela chce rewolucyjnych zmian związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że wybór odpowiedniego źródła ciepła stanie się o wiele trudniejszy.
Zmiana czasu z letniego zimowy to dla wielu osób prawdziwa udręka. W dzisiejszych czasach wiele zegarków przestawia się co prawda automatycznie, o innych trzeba jednak pamiętać. Ale sedno problemu leży tak naprawdę gdzie indziej - chodzi o negatywny wpływ zmian na samopoczucie i zdrowie. Teraz ponoć w końcu ma się to zmienić. Kiedy przestawianie zegarków odejdzie w zapomnienie?