Korea Północna zapłaci 2,3 mld dolarów odszkodowania. Amerykański sąd zadecydował
Z tego artykułu dowiesz się:
-
O co została oskarżona Korea Północna
-
Ile kraj będzie musiał zapłacić
-
Na jakiej podstawie odszkodowanie ma zostać wypłacone
Korea Północna zapłaci ogromne odszkodowanie
Korea Północna będzie musiała zapłacić ogromne odszkodowanie. Amerykański sąd federalny orzekł, że kraj będzie musiał wypłacić ponad 2,3 mld USD odszkodowania członkom załogi szpiegowskiego okrętu USS Pueblo i ich rodzinom za torturowanie ich przez 11 miesięcy po przechwyceniu w 1968 r. na Morzu Wschodnim, podaje PAP.
W piątek 26 lutego południowokoreański dziennik "Korea Herald" przekazał, że to najwyższe odszkodowanie, jakie amerykański sąd nakazał wypłacić Korei Północnej.
Zdaniem gazety decyzja sądu zwiększa szanse powodzenia działań USA w celu zajęcia północnokoreańskich aktywów za granicą w celu uzyskania odszkodowania od coraz bardziej zrujnowanego gospodarczo kraju.
Tortury na członkach załogi
16 lutego sąd w Waszyngtonie wydał orzeczenie, w którym przekazał, że Korea Północna jest winna 1,15 mld USD odszkodowania 49 żyjącym członkom załogi, 90 członkom ich rodzin i 31 członkom rodzin tych, którzy nie żyją, informuje PAP.
Sąd orzekł, że wielu członków załogi było torturowanych - psychicznie i fizycznie. Jeden z nich został zamordowany przez Koreańczyków, gdy ci zajęli jednostkę 23 stycznia 1968 r. Dopiero po roku władze Korei Płn. uwolniły 82-osobową załogę i przekazały stronie amerykańskiej szczątki zmarłego członka załogi - dopiero, gdy Amerykanie wystosowali do Korei przeprosiny za wtargnięcie na wody terytorialne Korei Północnej.
W lutym 2018 r. rodziny ocalałych członków załogi złożyły pozew zbiorowy przeciwko Korei Północnej. PAP przypomina, że mogli to uczynić w następstwie uchwalenia w 2016 r. przez amerykański Kongres wyjątku od prawa, które daje zagranicznym rządom szeroki immunitet od pozwów w sądach Stanów Zjednoczonych.
Korea Północna oskarżona o finansowanie terroryzmu
Ustawa Justice Against Sponsors of Terrorism Act umożliwia pozwanie władz innych krajów w amerykańskich sądach, jeśli te podejrzewane są o sponsorowanie międzynarodowego terroryzmu.
Korea Północna została oficjalnie uznana za sponsora terroryzmu przez rząd Donalda Trumpa w listopadzie 2017 r. - dziewięć lat po tym jak ówczesny prezydent George Bush podjął decyzję o usunięciu jej z listy.
Do tej pory Korea Północna nie udzieliła oficjalnej odpowiedzi na pozew Stanów Zjednoczonych.