Krok bliżej polskiej elektrowni atomowej. Rząd dorzuci miliardy, jest projekt
Zbudowanie elektrowni jądrowej w kraju, w którym dotąd żadnej nie było, wiąże się z wieloma wyzwaniami. Trzeba wybrać odpowiednią technologię oraz jej dostawcę, wykonawcę i realizatora projektu, wyznaczyć lokalizację oraz znaleźć finansowanie, które tradycyjnie bywa najbardziej problematyczne. Wszystko wskazuje jednak na to, że i ten ostatni problem uda się wkrótce rozwiązać.
60 miliardów dla spółki
Już w przyszłym roku saga związana z budową pierwszej polskiej elektrowni atomowej może znacznie przyspieszyć. W wykazie legislacyjnych prac rządu pojawił się bowiem wpis informujący o tym, że ten zamierza przeznaczyć 60 miliardów złotych dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. To właśnie ona odpowiedzialna jest za projekt kompleksu.
Tak drogich papierosów jeszcze nie było. Z roku na rok będzie tylko gorzejSpółka Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o., której wyłącznym udziałowcem jest Skarb Państwa — otrzyma w latach 2025-2030 ok. 60 mld zł wsparcia publicznego na realizację tej strategicznej inwestycji energetycznej – czytamy w komunikacie.
Całość kosztów robi wrażenie i pobudza wyobraźnię
Wspomniane dofinansowanie ma być przeznaczone na dokapitalizowanie spółki. Reszta środków ma pochodzić od instytucji finansowych, przede wszystkim tych zagranicznych, wywodzących się z państw dostawców sprzętu, i które wspierają eksport - w tym agencji kredytów eksportowych, w szczególności amerykańskiej agencji kredytów eksportowych Export-Import Bank of the United States.
Według szacunków przedstawionych przez pełnomocnika rządu do spraw infrastruktury strategicznej, koszt techniczny budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma wynieść ok. 115 miliardów zł. Zakładane są również dodatkowe koszty związane z inwestycją, które mają wynieść ok. 35 miliardów.
Na rozpoczęcie pracy trzeba będzie zaczekać
Znana jest już lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni nuklearnej. Zbudowana ma ona zostać w gminie Choczewo na Pomorzu, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Za projekt oraz budowę odpowiedzialna jest polska spółka Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. Podmiotem, który dostarczy niezbędną technologię będzie amerykański koncern Westinghouse.
Według obecnych planów w Polsce powstaną dwie elektrownie jądrowe o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy polski kompleks tego rodzaju, według ostrożnych szacunków, ma zacząć pracę w 2040 roku.