Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Energetyka Ksiądz założył fotowoltaikę na dachu kościoła. Dostał mandat, ale zdradził, ile zaoszczędził
Fot. Marek BAZAK/East News

Ksiądz założył fotowoltaikę na dachu kościoła. Dostał mandat, ale zdradził, ile zaoszczędził

10 stycznia 2025
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Instalacja fotowoltaiki na budynkach sakralnych to kontrowersyjny temat. Zwłaszcza jeśli kościelne budynki mają bezsprzecznie wartość zabytkową. Niewiele robi sobie tego ksiądz z Gdańska, który chwali się, że dzięki panelom zaoszczędził krocie. Problem w tym, że jeszcze w 2023 r. otrzymał nakaz demontażu instalacji.

Ksiądz posłuchał Franciszka i zamontował PV na zabytkowej bazylice

Motywacji do instalacji paneli fotowoltaicznych jest wiele, jednak rzadko słyszy się, by ktoś powoływał się na wypowiedzi papieża. A właśnie ta miała być decydująca dla ks. Ludwika Kowalskiego z Gdańska. Zdecydował się on na montaż paneli na dachu zabytkowej Bazyliki. Teraz musi ją zdemontować.

Ksiądz twierdzi, że zachętą była wypowiedź papieża Franciszka, który przekonywał do życia zgodnie z troską o środowisko naturalne , ale też do korzystania z jego dobrodziejstw. Jak jednak donosi serwis gramwzielone.pl, montażu dokonano bez uzyskania ważnej zgody , co poskutkowało nakazem usunięcia instalacji.

Ile dać księdzu po kolędzie? Duchowny wyraził się jasno. Jedna koperta to już za mało
Zamontowali fotowoltaikę i pompę ciepła. Pierwszy rachunek za prąd zwalił ich z nóg

Oszczędności na rachunek za prąd idą w dziesiątki tysięcy złotych

Choć oficjalnie motywacja miała być inna, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w postaci energii słonecznych miało przynieść gdańskiej parafii wymierne korzyści finansowe . Ks. Kowalski przekonuje, że w przez 2,5 roku eksploatacji instalacji parafii udało się zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 80 tys. zł.

Problem w tym, że gdańska historia Bazylika Św. Brygidy, będącej także kościołem tamtejszej Solidarności, sięga jeszcze XIV w. W XV w . mieścił się tam klasztor, później doszło do pożaru, ale pod koniec XVI w. zabytek odbudowano i poddano gruntownej renowacji. Nietrudno więc orzec o historycznej wartości kościoła, co potwierdza wpisanie go do rejestru zabytków.

Niestety proboszcz zamontował fotowoltaikę bez wcześniejszego uzyskania zgody Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ksiądz argumentował, że dach bazyliki jest relatywnie nowy - jego gruntownej renowacji dokonano w latach 70. Ponadto samych paneli nie widać z ulicy. To jednak przekonało konserwatora, który nakazał demontaż PV do końca 2024 r.

Instalacja nadal nie została zdemontowana

Zbliżamy się do połowy stycznia 2025 r., a fotowoltaika na dachu Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku wciąż jest zainstalowana . Ks. Kowalski odwołał się od decyzji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jednak potwierdziło rację Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

O przyczynach pozostania PV na dachu bazyliki zapytała trójmiejska "Gazeta Wyborcza". Okazuje się, że proboszcz poprosił o przeniesienie terminu demontażu na sierpień br. Ma to mieć związek ze zmianami w prawie, które wejdą w życie 2 lipca br. Ksiądz już raz otrzymał od PKWZ mandat , a konserwator nie wyklucza, że jeśli demontaż będzie się przeciągał, wyciągnięte mogą zostać kolejne konsekwencje.

Tyle pieniędzy dostanie Kościół z podatków Polaków. Tak dużej sumy z budżetu jeszcze nie było
Orlen przedstawił nową strategię. "Największy plan inwestycyjny w historii"
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz portalu Biznes Info. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski i money.pl. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat