BiznesINFO.pl Technologie Księżyc będzie cmentarzem? Ruszyła kosmiczna misja
pen_ash/Pixabay

Księżyc będzie cmentarzem? Ruszyła kosmiczna misja

10 stycznia 2024
Autor tekstu: Mateusz Godlewski

Księżyc to niewątpliwie tajemniczy satelita. Jest on podstawą kalendarzy muzułmańskich i żydowskich. W wielu religiach przypisywało mu się nawet znaczenie mistyczne. Lud Indian Navaho uważał go za świętość - niedługo może powrócić do swoich korzeni.

Święty satelita

Indiański lud Navaho stanowi teraz największą grupę etniczną osób zamieszkujących Amerykę Północną. Znany jest z rękodzieła, ale także własnego języka, którego armia amerykańska używała jako podstawy szyfrów podczas drugiej wojny światowej. Równie ciekawa jest historia tej społeczności, która jest związana z pojmowaniem natury wszechświata.

Istotnym miejscem dla tej ludności jest Księżyc. Jak podkreślił przywódca Navaho, prezydent Buu Nygren, satelita jest miejscem uświęconym w ich kosmologii. Deklaracja miała miejsce podczas spotkania zwołanego przez prezydenta Bidena w Białym Domu.

IKEA pilnie wycofuje ładowarki. Możliwe poparzenia i porażenia prądem, sieć zwraca pieniądze

Przyszłość jest teraz - rusza kosmiczna misja

Emocji wokół Księżyca ostatnio nie braknie. Tym bardziej że w poniedziałek 8 stycznia 2024 w podróż ruszyła misja Peregrine One - jest to jedna z wielu, które są planowane na ten miesiąc. To określenie bezzałogowego lądownika, który zbudowała firma prywatna Astrobotic Technology.

Szczególnie zainteresowanie ludzi Nawaho wzbudza księżycowy pochówek - z lądownika latającego pojazdu będą zrzucone na powierzchnię Księżyca prochy 66 osób, które umieszczono w tytanowych odsłonach.

To nie pierwszy taki pochówek

Pochówek na Księżycu nie jest jedyną misją, którą Celestis zaplanował w trakcie łączonego lotu z misją Peregrine One. Rakietą Centaur będą podróżowały prochy i szczątki 333 osób. Będzie to oddanie hołdu osobom ważnym dla historii Stanów Zjednoczonych. W kosmiczną podróż udadzą się m.in. włosy trzech prezydentów USA i prochy pomysłodawcy Star Treka, George’a Roddenbery’ego.

Należy pamiętać o tym, że to nie pierwszy księżycowy pochówek w historii. Historia tej niecodziennej praktyki sięga jeszcze 1999 roku, gdy sonda Lunar Prospector z prochami na pokładzie celowo rozbiła się na powierzchni Księżyca po zakończeniu obserwacji satelity.

Źródło: benchmark.pl

Philips wycofuje swoje rezonansy magnetyczne. Urządzenia zagrażają zdrowiu
Intel rekrutuje do podwrocławskich zakładów. Poszukiwanych 2 tys. pracowników
Obserwuj nas w
autor
Mateusz Godlewski

Redaktor portalu Tech.BiznesINFO. Student architektury przestrzeni informacyjnych na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany m.in. z Radiem ESKA, Magazynem PDF i Radiem Kampus. Interesuje się popkulturą z naciskiem na komiks i animację — współpracuje z portalem Gotham w deszczu, a także prowadzi lub współprowadzi prelekcje na takich wydarzeniach jak Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Komiksowa Warszawa czy Festiwal Fantastyki Pyrkon. Fanboy gier Nintendo, entuzjasta wspinaczki i niepoprawny miłośnik muzyki z lat 80., której chętnie słucha na płytach winylowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat