Kto kupuje mieszkania w Polsce? Ukraińcy nie mają konkurencji
Sieć biur nieruchomości Metrohouse opublikowała raport, z którego wynika, że wśród obcokrajowców, którzy zainteresowani są kupnem mieszkań w Polsce, zdecydowany prym wiodą Ukraińcy. Od reszty dzieli ich wyraźna przepaść, natomiast w pierwszej piątce pojawiają się nacje, których obecność i liczebność mogą zaskakiwać.
Ukraińcy zostawili resztę w tyle
Opublikowany przez Metrohouse raport opiera się na składanych zapytaniach ofertowych dotyczących zakupu mieszkania. Według pozyskanych danych, najwięcej takich zapytań składają Ukraińcy – 62,9 proc. Na drugiej pozycji, jednak daleko za Ukraińcami, są obywatele Białorusi, którzy szukają dla siebie lepszego miejsca do życia niż to, na które mogliby liczyć w kraju rządzonym przez Łukaszenkę. Ta grupa stanowi 12,3 proc.
Wśród najbardziej aktywnych nabywców mieszkań możemy wyróżnić Ukraińców, którzy zakupili lokale o łącznym metrażu 400,6 tys. m kw., co stanowi prawie połowę (48,15 proc.) zakupów dokonywanych przez obcokrajowców. Na drugim miejscu znajdują się obywatele Białorusi (119,8 tys. m kw.) – czytamy w raporcie
Zobacz też: Straszą Tuska masową likwidacją sklepów w całej Polsce. Premier dostał list
Nowe prawo ujawni szczegóły Twojego mieszkania w sieci. Ruszyła rządowa maszyna: to musisz wiedziećW Polsce o mieszkanie nietrudno. Jeśli ma się pieniądze
Chociaż zainteresowanie nieruchomościami w Polsce wśród Ukraińców i Białorusinów można - i powinno się wiązać z sytuacją w obu państwach, warto zwrócić uwagę, że kupno mieszkania nie jest dla nich obarczone żadnymi dodatkowymi zasadami. Podobnie jak Polacy, Ukraińcy i Białorusini nie muszą załatwiać dodatkowych formalności i przechodzić procedur przy kupnie lokalu mieszkalnego.
Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku domów i działek. Wówczas niezbędna jest zgoda Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Trzecie miejsce może zaskakiwać, choć nie powinno
Trzecią nacją, która najliczniej składa zapytania ofertowe dotyczące zakupu mieszkania w Polsce są obywatele Indii – 4,4 proc. Dalsze lokaty zajmują Niemcy – 3,2 proc., oraz Włosi – 2,1 proc. Jak ocenia ekspert Metrohouse Marcin Jańczuk, choć trzecie miejsce może zaskakiwać, to w gruncie rzeczy wcale nie powinno.
Obecność obywateli Indii w tym zestawieniu może wydawać się dość zaskakująca, ale jeśli porównamy dane sprzedażowe z 2023 r., to wg MSWiA przedstawiciele tego kraju znajdują się na 9-tym miejscu wśród cudzoziemców nabywających lokale w Polsce, wyprzedzając m.in. obywateli Hiszpanii, USA, czy Holendrów – mówił cytowany w raporcie Jańczuk.
Obecni w Polsce obywatele Indii wykonują najczęściej profesje wysokospecjalistyczne. Dla nich zakup mieszkania może być kolejnym etapem urządzania się w nowym miejscu, najczęściej po okresie aktywności na rynku najmu.
Motywacje, które powodują, że obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce są różne. Jańczuk ocenia, że z innych powodów takie inwestycje przeprowadzają ludzie ze Wschodu, a z innych mieszkańcy krajów zachodnich.
Zakupy mieszkań zarówno przez Ukraińców i Białorusinów mogą być sygnałem, że wiążą z Polską poważne plany na przyszłość. W przypadku lokali nabywanych przez obywateli państw Europy Zachodniej można domniemywać, że znacząca część transakcji to inwestycje w nieruchomości. Mimo wysokich, na kieszeń przeciętnego Polaka, cen mieszkań, dla zagranicznych inwestorów polski rynek jest nadal interesujący – zarówno pod względem cen zakupów, jak i rentowności - ocenił Jańczuk.