Lato pod znakiem cyberataków. Bank ostrzega klientów
Lato to dla cyberprzestępców czas żniw. Jak przekonuje Bank Pekao, oszuści korzystają z całej palety możliwości, które oferuje sezon wakacyjny. Z jednej strony korzystają z mniejszej czujności potencjalnych celów, a z drugiej opierają swoje oszustwa na całkiem naturalnej chęci niedrogiego wypoczynku w atrakcyjnym miejscu. Wszystko zaczyna się najczęściej od mediów społecznościowych.
W wakacje obniża się nasza czujność
Okres wakacyjny obfituje w masowo krążące w sieci oferty i reklamy biur podróży, wczasów, lotów, obiektów wypoczynkowych czy odsprzedaży biletów. Specjaliści Banku Pekao nie mają wątpliwości, że wśród nich, podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku
znaczną część będą stanowiły próby wyłudzenia i zwyczajnej kradzieży.
Bank przypomina, by zawsze weryfikować adres strony
internetowej
z wakacyjną ofertą, a przede wszystkim, gdy oferuje ona opcję bezpośredniej płatności.
Należy też zawsze sprawdzać, czy miejsce, do którego się wybieramy istnieje w rzeczywistości i można się skontaktować na przykład z jego właścicielami. Nie brakuje bowiem oszustów, którzy
podając się w internecie na przykład za ośrodek wypoczynkowy, pobierają od swoich ofiar wpłaty
, a następnie wysyłają je gdzieś, gdzie nie ma niczego, a już z pewnością nie ma tam obiecanego hotelu.
Bank radzi jak nie dać się oszukać
W wydanym komunikacie bank przypomina, by nikomu nie podawać numerów kart ani kodów pin. Podczas wypłacania gotówki z bankomatów należy się dokładnie przyjrzeć urządzeniu i upewnić się, że nie zainstalowano na nim np. nakładek skanujących kartę i numer pin. Podczas samego wypłacania najlepiej jest zasłaniać dłonią wpisywany pin , warto też przemyśleć ustawienie limitów w aplikacji bankowej. Eksperci Banku Pekao zwracają też uwagę, by regularnie aktualizować wszelkie oprogramowanie z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Wakacyjna praca? Zachowaj ostrożność
Latem w internecie pojawia się wysyp wakacyjnych ofert pracy. Również w przypadku chęci dorobienia należy jednak być ostrożnym. Bank poleca, by rozpatrując oferty pracy sprawdzać, czy pracodawca widnieje w bazie CEIDG oraz KRS – można to zrobić online. W żadnym wypadku nie należy przelewać pieniędzy komuś, kto podaje się za potencjalnego pracodawcę. Wszelkie propozycje polegające na dostępie do ofert pracy w zamian za prowizję też należy omijać szerokim łukiem.