BiznesINFO.pl Polska i Świat Lekarze będą protestować. Przez zmiany w receptach musieli odsyłać pacjentów do domu
Domena publiczna

Lekarze będą protestować. Przez zmiany w receptach musieli odsyłać pacjentów do domu

13 lipca 2023
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Lekarze sprzeciwiają się ograniczeniom w wystawianiu recept. Przekonują, że wprowadzone limity uderzają w zwykłych pacjentów. “Walczcie z receptomatami, nie z lekarzami” - takie jest hasło demonstracji przed siedzibą ministra zdrowia.

Limity wystawiania recept

Od 3 lipca obowiązują limity liczby pacjentów, którym lekarz przepisuje recepty, oraz liczby wystawianych recept. Lekarz w ciągu 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę, a liczba przepisanych recept w takim cyklu pracy nie może przekroczyć 300.

Jak przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, rozwiązania te mają zapobiegać nadużyciom. Już pierwszego dnia pojawiły się próby obejścia limitu i jak zaznaczył rzecznik, żadne z tych przekroczeń nie dotyczyło wizyty stacjonarnej pacjenta w placówce podstawowej opieki zdrowotnej.

Protest lekarzy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ogłosił, że że 13 lipca (czwartek) o 13:00 pod siedzibą resortu zdrowia przy ul. Miodowej 15 w Warszawie, organizuje protest przeciwko limitom wystawiania e-recept.

Przedstawiciele OZZL uważają, że propozycja ministra zdrowia uderza w lekarzy POZ i chorych. Związkowcy zwracają uwagę, że lekarze często pracują w kilku placówkach. Zdarzało się, że lekarze w niektórych przychodniach osiągnęli dzienny limit wystawienia recept, dlatego odsyłali pacjentów i zapraszali do kontaktu w najbliższych dniach. Ograniczenia w wystawianiu e-recept wprowadzono bez żadnej zmiany przepisów, jedynie po zapowiedzi Adama Niedzielskiego.

Minister zdrowia wprowadza zmiany

W środę minister zdrowia poinformował, że wyłączył z limitu recepty refundowane, gdyż są one pod stałą kontrolą NFZ - podaje rmf24.pl.

Kolejna zmiana ogranicza zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Jak wyjaśniło ministerstwo, w przypadku tego typu leków po nie więcej niż trzech miesiącach od przepisania leku, z wyjątkiem kontynuacji leczenia, musi się odbyć badanie i ocena wpływu leków na pacjenta.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat