Lockdown w urzędach. Od północy kolejna partia obostrzeń
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Od kiedy obowiązuje lockdown w całej Polsce
-
Dlaczego urzędy są zamknięte
-
Jak funkcjonują urzędy od 22 marca
Lockdown w urzędach
Lockdown, który obowiązuje w Polsce od 20 marca, z pewnością pokrzyżuje plany wielu Polaków. W związku z zaostrzeniem restrykcji urzędy będą pracować w tzw. trybie wewnętrznym. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski apelował, by w ramach możliwości (także w placówkach publicznych) przechodzić na pracę zdalną.
- To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października , czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny - mówił szef resortu.
W związku z powyższym, budynki urzędów będą dostępne dla nas tylko w pewnych przypadkach i to po umówieniu wizyty. W internecie roi się od komunikatów o zmianie sposoby funkcjonowania placówek.
„Od najbliższego poniedziałku, 22 marca, budynki Urzędu Miasta Krakowa ponownie będą dostępne wyłącznie dla klientów umówionych na wizytę lub tych, którzy mają zamiar umieścić przesyłkę w odpowiednim pojemniku wrzutowym. Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych będą nieczynne” - napisał urząd Krakowa.
„Prosimy, aby załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Wszelkie dokumenty i wnioski do Urzędu Miasta Krakowa będzie można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Poczty Polskiej, usługi Paczkomat Urząd 24, lub wrzucając kopertę do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu w 16 lokalizacjach ” - czytamy dalej.
Urzędy zmieniają sposób pracy
W Częstochowie, w związku z wprowadzonym lockdownem, każda osoba, która załatwić sprawy w urzędzie miejskim powinna skontaktować się z urzędem telefonicznie lub drogą elektroniczną:
"Obsługa odbywa się z zastrzeżeniem ograniczonej liczby osób oraz z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarnych (zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, utrzymanie odpowiedniego dystansu) " - przekazały władze miasta, na które powołuje się money.pl.
Lockdown dał o sobie znać również we Wrocławiu. Magistrat stolicy Dolnego Śląska wystosował do mieszkańców miasta taki oto komunikat:
„W związku ze stanem epidemii prosimy o odłożenie wszelkich spraw urzędowych […]. Wszystkie terminy urzędowe, których ustalanie pozostaje w gestii Prezydenta Wrocławia, zostaną odpowiednio wydłużone ” - głosi komunikat do mieszkańców,
Ciekawe rozwiązanie zostało zaproponowane przez władze Szczecina. Na czas loockdownu uruchomiono kalendarz wizyt, dzięki któremu można zarezerwować konkretny termin na wizytę. Próg budynku będą mogły przekroczyć jedynie osoby, które wcześniej zarezerwowały termin.