BiznesINFO.pl Polska i Świat Mandat za zakręcony kaloryfer. Spółdzielnie się nie patyczkują. "Pasożytnictwo cieplne" surowo karane
Fot. Marek BAZAK/East News

Mandat za zakręcony kaloryfer. Spółdzielnie się nie patyczkują. "Pasożytnictwo cieplne" surowo karane

17 lutego 2025
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia o rzekomych kontrolach spółdzielni mieszkaniowych i karach za wyłączone kaloryfery. Czy rzeczywiście grozi nam mandat za oszczędzanie na ogrzewaniu? Sprawdzamy, co mówi prawo i czy takie działania są w ogóle możliwe.

Nie grzejesz? I tak zapłacisz

Wiele osób uważa, że zakręcenie grzejników oznacza niższe rachunki. Jednak zasady rozliczania kosztów ogrzewania są bardziej skomplikowane . Na finalną wysokość rachunku składają się opłaty stałe i zmienne . Opłata stała naliczana jest na podstawie metrażu mieszkania i nie zależy od indywidualnego zużycia ciepła.

Część kosztów związana jest jednak ze zużyciem ciepła przez lokatora. Problem w tym, że nawet całkowite zakręcenie grzejnika nie zwalnia z ponoszenia kosztów zmiennych . Wszystko za sprawą przepisów wprowadzonych jeszcze przez rząd PiS, które miały wyeliminować tzw. pasożytnictwo cieplne . Chodzi o sytuacje, w których mieszkańcy bloków celowo ograniczali ogrzewanie i korzystali z ciepła emitowanego przez sąsiadów oraz części wspólne budynku.

Jak wyjaśniał w rozmowie z WP Finanse dr Michał Kozak ze Stowarzyszenia ds. rozliczania energii:

Celem tego przepisu jest wyeliminowanie zdarzających się w przeszłości przypadków nieuzasadnionych, dużych rozpiętości w opłatach za ogrzewanie mieszkania w tym samym budynku.

Oznacza to, że nawet jeśli ktoś nie korzysta z ogrzewania, to i tak ponosi część kosztów, ponieważ obowiązujące prawo określa minimalną ilość energii potrzebną do utrzymania temperatury w budynku . Rodzi się zatem pytanie, ile stopi powinna wynosić minimalna temperatura?

kaloryfer 1.jpg
fot. pixabay/ri
Coś dziwnego dzieje się na rynku pracy. Eksperci biją na alarm, widać to zwłaszcza na wsi
Podwyżka emerytury rolniczej z KRUS. Wiemy, o ile wzrośnie w marcu 2025

Minimalna temperatura w mieszkaniu – co mówi prawo?

Nie bez powodu przepisy regulują minimalną temperaturę, jaka powinna panować w pomieszczeniach mieszkalnych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury , w pokojach oraz kuchni temperatura nie powinna być niższa niż 20°C . To oznacza, że nawet jeśli ktoś chce całkowicie wyłączyć ogrzewanie, jego mieszkanie nadal powinno utrzymywać wymagane minimum ciepła.

Warto zaznaczyć, że kontrole temperatury w mieszkaniach nie są powszechną praktyką , a same spółdzielnie nie mają narzędzi prawnych do nakładania mandatów za wyłączone kaloryfery.

Jednak jeśli w regulaminie danej wspólnoty czy spółdzielni znalazły się zapisy dotyczące obowiązku minimalnego ogrzewania, mogą one być podstawą do naliczania opłat wyrównawczych. O kontrole jednak Polacy obawiają się coraz bardziej. Czy rzeczywiście możemy się ich spodziewać w naszych mieszkaniach?

Masowe kontrole? Spółdzielnie zabrały głos

Zadzwoniliśmy do jednej z olsztyńskich spółdzielni, aby to zweryfikować. Odpowiedź była jednoznaczna – nie są prowadzone żadne kontrole, a kwestie rozliczeń ciepła są regulowane przepisami oraz indywidualnymi regulaminami .

Oczywiście wciąż zdarzają się przypadki błędnych rozliczeń, ale nie wynikają one z nieprawidłowości w działaniu spółdzielni , lecz raczej z regulaminów, które nie zostały dostosowane do nowych przepisów. W sytuacji sporów dotyczących rachunków mieszkańcy mogą:

  • Skontaktować się z zarządcą budynku,
  • Poprosić o wyjaśnienia firmę rozliczeniową,
  • W ostateczności skierować sprawę na drogę sądową.
kaloryfer 2.jpg
fot. pixabay/TBIT

Podsumowując – nie grozi nam mandat w wysokości nawet 500 zł za wyłączony kaloryfer, ale nie oznacza to, że unikniemy dodatkowych opłat . Minimalne ogrzewanie jest obowiązkowe, a jego koszty rozkładane są na wszystkich lokatorów. Dlatego zanim całkowicie zakręcimy grzejnik, warto sprawdzić, jakie konsekwencje może to mieć dla naszego rachunku za ogrzewanie.

Co oznacza litera "R" na skrzynce pocztowej? "Pogromcę awizo" niełatwo uzyskać
Ile trzeba czekać na zwrot podatku? Podano terminy
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat