BiznesINFO.pl Polska i Świat Znane marki, które kiedyś były polskie, ale przeszły w zagraniczne ręce. Lista jest długa. Można się bardzo zdziwić
Obraz Preis_King z Pixabay

Znane marki, które kiedyś były polskie, ale przeszły w zagraniczne ręce. Lista jest długa. Można się bardzo zdziwić

17 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Marki, które niegdyś należały do Polaków są obecnie istotną częścią zagranicznych udziałowców. Przyglądamy się topowym markom, które nie należą już do Polaków, choć wielu nadal uważa, że jest inaczej. Które polskie marki zostały przejęte przez zagranicznych kontrahentów? Lista może zdziwić wielu.

Marki (nie)polskie

Amino . Producent zupek błyskawicznych, popularnie nazywanych "chińskimi". Przedsiębiorstwo powstało w 1968 roku i na początku zajmowało się produkcją deserów w proszku, koncentratów napojów, czy kawy Inki . W 2000 roku marka została przejęta przez Unilever.

Biedronka. Zapytany o największą w Polsce sieć handlową przeciętny przechodzeń trafnie wskaże, że Biedronka należy do portugalskiego właściciela. Mało kto wie jednak, że w 1995 roku Biedronkę stworzył Polak, Mariusz Świtalski, i prowadził on sklepy pod tym szyldem przez ponad dwa lata, gdy w końcu zdecydował się na sprzedaż marki koncernowi Jerónimo Martins.

Bobo Frut. Marka pojawiła się na rynku w latach 60. XX-wieku, jako produkt rzeszowskiej fabryki Alima. Sama Alima wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Przez lata, w PRL-u, koncern produkował soki oraz przetwory owocowe. W wyniku zmian własnościowych w 1991 roku marka Bobo Frut trafiła do koncernu Gerber Products Company, a od 2007 właścicielem jej jest Nestlé.

Delecta. Marka znana głównie z galaretek, proszków do pieczenia, czy posypek na ciasta. W 1996 roku marka stała się częścią koncernu Rieber & Son ASA o norweskim kapitale. W 2014 roku marka zostaje przejęta przez spółkę Bakalland.

Delikatesy Centrum. Pierwsze sklepy tej sieci zaczęły powstawać w 1999 roku. W 2006 roku sieć sklepów została przejęta przez grupę Eurocash o portugalskim kapitale.

E. Proszki do prania tej marki zna chyba każdy. Okazuje się, że pod nazwą proszków E, które przez lata królowały w polskich łazienkach, stoi Grupa PZ Cussons z Wielkiej Brytanii.

Hortex. Powołana 1958 roku jako Polskie Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego spółka obecnie jest notowana na giełdzie. Niegdyś państwowy koncern dziś znajduje się w rękach funduszu private equity Mid Europa Partners.

Kamis. Marka przypraw, ziół, keczupów, octów i musztard została założona w 1991 roku. Właścicielem jest działające na prawie 30 rynkach międzynarodowe przedsiębiorstwo McCormick.

Krakus. Marka konserw i wędlin produkowana przez grupę Animex. Jej właścicielem jest chiński Shuanghui International Holdings.

Lajkonik. Kojarzące się z Krakowem paluszki Lajkonik są produkowane przez niemiecki Bahlsen.

Lewiatan. Sieć handlowa należy do portugalskiej sieci Eurocash.

Mieszko. Producent m.in. cukierków Michaszki i Zozole należy do koncernu Bisantio Investments.

Pudliszki. Producent keczupów, sosów, przecierów zawdzięcza swoją nazwę urokliwej miejscowości w Wielkopolsce. Niegdyś państwowy koncern, obecnie jest częścią amerykańskiej grupy Heinz.

Sokołów. Ten producent mięs i wędlin jest częścią koncernu Danish Crown.

Wawel. Założony w 1898 roku producent słodyczy należy do niemieckiej spółki Hosta International AG.

Wedel. Ten producent słodyczy należy do koreańsko-japońskiej grupy kapitałowej Lotte.

Winiary. Producentem Majonezu Dekoracyjnego jest przedsiębiorstwo Nestlé.

Zelmer. Producent m.in. odkurzaczy, od 1 stycznia 2020 roku w rękach hiszpańskiej grupy B&B Trends.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat