Maseczki można zdjąć. Rząd podał termin, kiedy na dworze odetchniesz z ulgą
Maseczki na dworze już niebawem odejdą w zapomnienie. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, które zezwala na zdjęcie okrycia twarzy w niektórych miejscach na świeżym powietrzu, ale pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości. Oznacza to, że kryterium, od którego rząd uzależniał złagodzenie maseczkowego reżimu, zostało spełnione.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Od kiedy zasady zasłaniania nosa i ust zostaną złagodzone
-
W których miejscach na świeżym powietrzu nadal trzeba będzie nosić maseczki
-
Jaki jest obecnie wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców
Maseczki obowiązkowe, ale nie wszędzie. Rząd opublikował rozporządzenie
Maseczki stały się nieodłącznym elementem pandemicznej rzeczywistości ponad rok temu. Wraz z wahaniami wskaźników zachorowań rząd regularnie modyfikował zasady dotyczące zasłaniania nosa i ust. Od 10 października 2020 r. nakaz zakrywania twarzy obowiązuje na dworze.
Jednak trzecia fala pandemii odpuszcza, co pozwala na złagodzenie reżimu. W czwartek 6 maja w godzinach wieczornych w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie, które wskazuje, od kiedy będzie można zdjąć maseczki.
Z dokumentu wynika, że sprawdziły się wcześniejsze zapowiedzi ministra zdrowia. W trakcie konferencji prasowej w Bydgoszczy Adam Niedzielski ostrzegał, że nowe zasady zasłaniania nosa i ust będą różniły się od wcześniejszych zapowiedzi rządu.
Rozporządzenie wskazuje, że maseczki można zdjąć na świeżym powietrzu od soboty 15 maja 2021 r. z ograniczeniem do 5 czerwca 2021 r., ale nie w każdej sytuacji i nie wszędzie. Ściągniecie maseczki jest bowiem możliwe tylko wtedy, gdy można zachować dystans co najmniej 1,5 m.
Gdzie nie trzeba będzie nosić maseczki?
W rozporządzeniu wyraźnie wskazano, w których miejscach na świeżym powietrzu można zdjąć okrycie twarzy. Portal money.pl podaje, że maseczki nie będą obowiązkowe na terenie lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, rodzinnych ogródków działkowych i plażach.
Katalog miejsc, w których nadal trzeba będzie nosić maseczki jest zdecydowanie dłuższy. W rządowym dokumencie czytamy, że reżim maseczkowy obowiązuje po 15 maja:
-
na drogach i placach, cmentarzach, promenadach, bulwarach, w miejscach postoju pojazdów i na parkingach leśnych,
-
na terenie nieruchomości wspólnych,
-
w środkach publicznego transportu zbiorowego,
-
w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (o ile pracodawca nie postanowi inaczej),
-
w budynkach użyteczności publicznej,
-
w obiektach handlowych i usługowych, placówkach handlowych i usługowych oraz na targowiskach (straganach).
Poluzowanie zasad w sprawie maseczek oznacza, że wymóg, który postawił rząd został spełniony. Przed majówką minister zdrowia oznajmił, że zasłanianie nosa i ust na świeżym powietrzu nie zawsze będzie obowiązkowe, pod warunkiem że liczba zakażeń na 100 tys. spadnie do poziomu 15. Wirtualna Polska donosi, że ten wymóg został spełniony już 4 maja. W kilku województwach wskaźnik nadal przekracza próg 15, ale średnia dla całej Polski oscyluje w granicach 13.
Nie wszystkie branże żegnają lockdown
W rozporządzeniu znalazły się także dalsze wytyczne w sprawia odmrażania gospodarki. Zgodnie z zapowiedziami od 8 maja hotele będą mogły przyjmować gości (przy 50 proc. obłożeniu). Z kolei od 15 maja restauracje mogą obsługiwać klientów w ogródkach gastronomicznych, pod warunkiem że zajęty będzie co drugi stolik. Tego samego dnia kina i teatry wznowią działalność na świeżym powietrzu, a od 29 maja - w pomieszczeniach.
Jednak niektóre branże nadal pozostaną zamknięte. Z rozporządzenia wynika, że przynajmniej do 5 czerwca nie będą mogły działać dyskoteki i kluby nocne. Wyjątkiem od tej zasady są sportowe kluby taneczne. Z ograniczeniami nadal będą zmagać się także punkty związane z hazardem.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl