Masowe kontrole domów w całej Polsce. Wiemy, co sprawdzają urzędnicy
Urzędnicy przeprowadzają masowe kontrole domów na terenie całego kraju. To obowiązek wszystkich gmin, które muszą sporządzić specjalne sprawozdania do końca sierpnia. Wiadomo, co będą sprawdzać kontrolerzy podczas takich wizyt. Jeśli zostaną ujawnione nieprawidłowości, mieszkańcy zapłacą surowe kary. Przedstawiamy szczegóły.
Masowe kontrole domów w całej Polsce
W 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe regulacje związane z prawem wodnym. Wprowadzenie nowelizacji nałożyło na gminy obowiązek przeprowadzania kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Samorządy muszą również sporządzić sprawozdanie i mają na to czas tylko do końca sierpnia bieżącego roku.
Okazuje się, że kontrole mogą objąć około 10 mln Polaków . Portalsamorzadowy.pl poinformował, że w ubiegłym roku na terenie Związku Celowemu Gminy MG-6 w 696 przypadkach ujawniono nieprawidłowości.
Zobacz także: ZUS wypłaca 1335 zł co miesiąc bez względu na wiek. Mało kto o tym wie
Wiadomo, co sprawdzą urzędnicy podczas kontroli
Podczas kontroli właściciele nieruchomości są zobowiązani do przedstawienia odpowiednich dokumentów . Należy pokazać urzędnikowi umowę na wywóz nieczystości oraz rachunki, które potwierdzą, że szamba są regularnie opróżniane.
Portalsamorzadowy.pl podaje, że podczas kontroli, które do tej pory zostały przeprowadzone, wykryto nieprawidłowości w ponad 40 proc. nieruchomości. Warto pamiętać, że rachunki za wywóz nieczystości muszą pokazać tylko właściciele nieruchomości, które nie zostały podłączone do sieci kanalizacyjnej.
Mogą posypać się gigantyczne kary finansowe
Jeżeli w trakcie kontroli wyjdą na jaw nieprawidłowości, to właściciele nieruchomości zapłacą ogromne kary finansowe . Jeżeli postępujemy ze ściekami w sposób niezgodny z prawem, nie przedstawimy odpowiednich dokumentów lub będziemy utrudniać przeprowadzenie kontroli, grzywna wyniesie 500 zł.
W przypadku, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, kara finansowa wyniesie aż 5000 złotych . Co więcej, kary mogą dotyczyć także gmin. Jeśli nie wywiążą się z obowiązków i nie sporządzą odpowiedniego sprawozdania, to będą musiały zapłacić nawet 50 tys. złotych.