BiznesINFO.pl Finanse Masz w domu te książki? Lepiej sprawdź wszystkie półki, są warte duże pieniądze
fot. canva/Erik Mclean

Masz w domu te książki? Lepiej sprawdź wszystkie półki, są warte duże pieniądze

30 grudnia 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Zaczytywali się w nich wszyscy, niezależnie od wieku, i choć odstały swoje na półkach, dziś wcale nie są bezwartościowe. Wiele osób pochopnie pozbywa się starych książek, nie dając im szansy na drugie życie, a tymczasem niektóre z nich mają znaczną wartość na rynku kolekcjonerskim. Jakie tytuły książek osiągają najwyższe ceny?

Nie pozwól, by stare książki obrosły kurzem. Mogą być warte fortunę

Półki uginające się pod ciężarem czasopism i opasłych tomiszczy to zmora niejednego miłośnika literatury. Mnogość wspaniałych, pełnych wiedzy tytułów sprawia, że przeczytanie ich wszystkich w ciągu życia wydaje się nierealne. Niestety ograniczona przestrzeń w domu często zmusza do trudnych decyzji – rezygnacji z niektórych egzemplarzy, które przez lata zalegają na półkach, w piwnicach, na strychach czy w schowkach.

Wyrzucanie książek do śmieci stało się smutnym, lecz częstym widokiem. Często jednak nie mamy świadomości, że przedmioty posiadane w domu warte są dużo pieniędzy. Niepozorna książka może przynieść nawet kilkaset złotych zarobku. Warto dokładnie przejrzeć swoją biblioteczkę i sprawdzić, czy przypadkiem nie posiadasz którejś z wymienionych publikacji.

Kryształy z PRL-u warte majątek. Za niektóre wazony, patery i kieliszki płacą tysiące złotych
Ta moneta wybijana w Polsce jest dziś warta fortunę. Możesz taką mieć i nawet o tym nie wiedzieć

Najbardziej poszukiwane stare książki - co decyduje o ich wartości?

W oczach kolekcjonerów stare wydania książek nie zawsze są wartościowe — te, które wzbudzają ich największe zainteresowanie, to przede wszystkim pierwsze wydania, egzemplarze unikatowe lub wyróżniające się nietypową oprawą. Diabeł tkwi w szczegółach, bowiem na wartość kolekcjonerską książek wpływa wiele czynników, m.in:

  • rok wydania,
  • wydawnictwo,
  • miejsce publikacji,
  • wielkość nakładu, w którym tytuł został wydany,
  • jakość tłumaczenia,
  • obecność ilustracji,
  • typ oprawy,
  • stan ich zachowania.

Oczywiście im mniej wadliwy egzemplarz, tym wyższą osiągnie cenę na rynku. Wartość dodaną mogącą podnieść finalną wycenę danej pozycji stanowią również dedykacje oraz autograf autora. W rezultacie za niektóre tytuły w antykwariacie można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych.

Białe kruki, czyli książki o wysokiej wartości. Ile są warte stare książki?

Dobrym przykładem cennych egzemplarzy może być pierwsze wydanie książek J.R.R. Tolkiena w skórzanej oprawie, które zdaniem antykwariusza Krzysztofa Matuszewskiego mogą osiągać ceny od 5 do 6 tysięcy złotych za komplet. Nie można przy tym zapomnieć o powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem" w znakomitym tłumaczeniu Marii Skibniewskiej.

Cenne są również książki ilustrowane przez Jana Marcina Szancera, który stworzył ilustracje m.in. do „Pinokia”, „Dziadka do orzechów”, cyklu baśni Andersena czy wierszy Jana Brzechwy. Takie egzemplarze mogą osiągnąć wartość od 60 do nawet 200 złotych na aukcjach internetowych.

Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się również tzw. „białe wydania” powieści Zbigniewa Nienackiego z serii „Pan Samochodzik” wydawane przez olsztyńskie Pojezierze. Za pełny komplet tych książek można uzyskać około 1000 zł. Równie wartościowa jest seria „ Świat Młodych: Tytus, Romek i Atomek”, której wartość ocenia się na kilkaset złotych.

Kolekcjonerzy ostrzą sobie zęby również na książki elementarzowe z okresu PRL-u. „Litery. Nauka czytania” autorstwa Ewy i Feliksa Przyłubskich oraz „Elementarz” Falskiego osiągają średnią wartość około 200 zł. Natomiast za nawet 600 złotych można nabyć "Wielką Encyklopedię Powszechną 1963 PWN 12 tomów red. Z. Marciniaka".

Sylwester w Zakopanem 2024/2025. Ceny takie, że oczy wychodzą z orbit
Niezwykła moneta dostępna w Polsce. Na całym świecie jest ich tylko 300
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej redaktor naczelna swiatzwierzat.pl, obecnie odpowiedzialna za serwis turysci.pl. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat