mBank ostrzega klientów przed oszustami. Przekazano ważne wieści
Jeden z największych banków w Polsce rozesłał wśród swoich klientów komunikat. Znajdziemy w nim ostrzeżenie przed falą ataków, w wyniku których można stracić pieniądze. Na szczęście jest sposób, aby się przed nimi ochronić dostępny w aplikacji mobilnej.
mBank ostrzega przed oszustami
Analitycy mBanku zaobserwowali zwiększoną aktywność cyberprzestępców wycelowaną w klientów banku. Profil ich działalności jest bardzo zróżnicowany. mBank ostrzega przed phishingiem, oszustwami inwestycyjnymi czy atakami z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania.
Oszuści mogą kontaktować z klientami mBanku (oraz rzecz jasna innych banków) za pośrednictwem połączeń telefonicznych, ale też komunikatorów internetowych. Podają się za pracowników mBanku i przekonują, że kontaktują się w celu rzekomej autoryzacji transakcji bądź tez próbują zapobiec kradzieży.
Coraz więcej oszustw inwestycyjnych
Innym popularnym wariantem jest oszustwo inwestycyjne. Wówczas scenariusz oszustów może być rozłożony nawet na wiele dni . Znane są także przypadki, kiedy oszuści zwracali ofierze pieniądze , by zapewnić ją o intratności inwestycji. W praktyce zachęcali do przelania im większych kwot, po czym kontakt się urywał.
Zalecanie ostrożności i podnoszenie świadomości jest oczywiście ważne, jednak w kluczowym, stresującym momencie często zapomina się o dobrych praktykach i poradach . Wskazuje na to wciąż ogromna liczba wyłudzeń i kradzieży, które mimo licznych komunikatów często gęsto kończą się sukcesem cyberprzestępców .
Skuteczna metoda ochrony przed oszustwami
Na szczęście jest na to sposób. Wiele banków wprowadziło już mechanizm weryfikacji tożsamości dzwoniących, który pozwala upewnić się, że rozmawiamy z prawdziwym pracownikiem banku. W przypadku mBanku można poprosić rozmówce o weryfikację . Wówczas otrzymamy powiadomienie z aplikacji mobilnej wraz z imieniem i nazwiskiem konsultanta, które należy potwierdzić z rozmówcą.
Podobne funkcje weryfikacji dostępne są w aplikacjach coraz większej liczby banków i naprawdę warto z nich korzystać – łatwiej wyrobić sobie nawyk każdorazowej weryfikacji niż liczyć na trzeźwość swojego umysłu, gdy przekonuje się nas, że jesteśmy okradani.