Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Milion mieszkań w 10 lat. Branża deweloperska przedstawiła rekordowe dane
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 17.02.2023 22:18

Milion mieszkań w 10 lat. Branża deweloperska przedstawiła rekordowe dane

None
Biznesinfo

W ciągu ostatnich 10 lat firmy deweloperskie oddały do użytku ponad 1 mln mieszkań. Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) informuje, że branża i powiązane z nią usługi były w ciągu ostatnich lat kołem zamachowym naszej gospodarki. Eksperci szacują, że inwestycje deweloperskie zapewniają każdego roku nawet 217 tys. miejsc pracy.

Prawdziwy boom inwestycyjny

Ponad milion mieszkań w ciągu ostatnich 10 lat, z czego przeszło 500 tys. tylko w ciągu ostatnich czterech lat  to wręcz rekordowe dane budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju.

pzfd_liczbamieszkan.png

Tylko w 2022 roku deweloperzy oddali do użytkowania blisko 144 tysięcy mieszkań i domów, co stanowi ponad 60 procent wszystkich wybudowanych. W tym samym czasie budownictwo spółdzielcze, komunalne, społecznej i zakładowe przekazało niespełna 4 tys. nowych lokali  czyli mniej niż 2 procent. To jasno pokazuje, że tylko prywatne inwestycje deweloperów mogą i są realną receptą na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Polaków — wyjaśnia Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zdaniem PZFD możemy dziś mówić o prawdziwym skoku na rynku budowlanym. Swoją cegiełkę dołożył do tego sukcesu również sektor nieruchomości komercyjnych, gdyż tylko w latach 2019-2022 deweloperzy wybudowali przynajmniej 21 tys. biur, budynków handlowo-usługowych i magazynów.

Według analityków bezpośredni i pośredni wkład branży deweloperskiej w polskie PKB sięga przynajmniej 10 proc. Organizacja podkreśla, że rola budownictwa jest niezwykle istotna w procesie polskiego rozwoju gospodarczego. Z danych Międzynarodowego Funduszu Gospodarczego wynika, że w latach 1990-2018 w dynamice wzrostu PKB lepsze od nas były tylko… Chiny.

Jedno mieszkanie to jeden dodatkowy etat

Branża deweloperska szacuje, że w sektorze inwestycji budowlanych jest zatrudnionych każdego roku nawet 217 tys. osób. Wszystko dlatego, że rynek nieruchomości otwiera furtkę dla innych usługodawców: firm wykańczających wnętrza, producentów mebli i wyposażenia, architektów czy pośredników w obrocie nieruchomościami.

W naszym kraju działa obecnie kilka tysięcy firm deweloperskich, zarówno wielkich przedsiębiorstw sprzedających każdego roku po kilkanaście tysięcy mieszkań, jak i mniejszych firm zbywających po kilkanaście lokali.

Mieszkanie nie powinno być dobrem luksusowym

2022 rok był rekordowy pod względem liczby oddanych mieszkań. Niestety, był to również rok, w którym deweloperzy rozpoczęli znacznie mniej inwestycji  spadek wyniósł 30 proc. w odniesieniu do 2021 roku. Jeśli zapowiedzi branży się potwierdzą i w 2023 roku powstanie jedynie 60-70 tys. mieszkań, wówczas pracę może stracić nawet 100 tys. osób. 

Wobec spadku zapotrzebowania na ich usługi, szczególnie w mniejszych miejscowościach  sytuacja stanie się tragiczna. To dramat również dla wszystkich planujących zakup mieszkania, bo lokale na rynku pierwotnym mogą stać się mniej dostępne, a tym samym jeszcze droższe  zaznacza Konrad Płochocki.

Ciężka sytuacja na rynku mieszkaniowym jest podyktowana m.in. problemami z uzyskaniem zdolności kredytowej, inflacją, skomplikowanymi procedurami prawnymi. Dlatego branża tak bardzo apeluje o wdrożenie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie budownictwa mieszkaniowego. Mieszkania powinny być dostępne dla każdego pracującego Polska. Nie powinny być dobrem luksusowym, na które stać tylko nielicznych  podsumowuje PZFD.