Miliony Polaków mogą wykonać pakiet badań za darmo. Rząd zachęca do dbania o zdrowie
Program Profilaktyka 40 plus oferuje możliwość wykonania pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych przez Polki i Polaków mających ponad 40 lat. Jest on realizowany od 1 lipca 2021 roku do 31 grudnia 2023 roku, przy czym rząd ma w planach przedłużenie jego funkcjonowania. Każda osoba, która skorzystała z programu, mogła wziąć udział w loterii z nagrodami rzeczowymi – ostatnie losowanie odbyło się 7 czerwca.
Cel? Wczesne rozpoznanie chorób
Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 Plus chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne – zdiagnozować je, gdy nie dają jeszcze żadnych niepokojących objawów – tłumaczył jeszcze w 2020 roku ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Celem programu było i wciąż jest wczesne rozpoznanie chorób układu krążenia, onkologicznych oraz cukrzycy. Czas jest tu niezwykle ważny – choroby nowotworowe początkowo nie objawiają się bólem, a gdy ten nadchodzi, na całkowite leczenie może być już za późno.
W czerwcu minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że z badań skorzystało 1,8 mln osób, tymczasem łączna liczba uprawnionych wynosi ok. 20 mln. Na razie wiadomo, że program trwa do końca roku, natomiast na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia, zgodnie z którym program Profilaktyka 40 plus miałby funkcjonować do 30 czerwca 2024 r. Resort chciałby też dać możliwość powtórnego skorzystania z programu tym osobom, w przypadku których minął co najmniej rok, licząc od pierwszego skorzystania z badań. Projekt skierowano do konsultacji społecznych.
Profilaktyka 40 plus – warunki udziału w programie
Poza spełnieniem kryterium wieku (ukończony 40. rok życia), należy odpowiedzieć na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem:
- infolinii czynnej pod numerem 22 735 39 53 – (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora),
- Internetowego Konta Pacjenta,
- aplikacji mojeIKP
- lub u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o realizację programu pilotażowego.
Badania zostaną przeprowadzone na podstawie elektronicznego, wystawionego przez system skierowania. Świadczenia będą realizowane w punkcie objętym programem Profilaktyka 40 plus (mapę tych punktów znajdziesz pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania). Należy się zgłosić do takiej placówki z dowodem osobistym.
Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek do spełnienia.
Jakie badania można wykonać w ramach pakietu?
Diagnostyka dla kobiet zawiera:
1) morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
2) stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
3) stężenie glukozy we krwi;
4) AlAT, AspAT, GGTP – badania dotyczące oceny funkcji wątroby (enzymy wątrobowe);
5) poziom kreatyniny we krwi;
6) badanie ogólne moczu;
7) poziom kwasu moczowego we krwi;
8) krew utajoną w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
9) pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Mężczyźni mogą skorzystać z tych samych badań oraz sprawdzić PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Można było wygrać atrakcyjne nagrody
Dwa tygodnie temu odbyło się ostatnie losowanie nagród w loterii “Podaj dalej zdrowie”. Udział w niej mógł wziąć każdy, kto przystąpił do programu “Profilaktyka 40 plus” i zgłosił się do udziału w samej loterii. Łączna wartość nagród wyniosła 3,5 mln zł. Wygrać można było smartwatche, smartbandy, wyciskarki wolnoobrotowe, rowery, bieżnie domowe, karty podarunkowe i e-vouchery o wartości 500 zł lub 2 tys. zł