Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Ministerstwo szykuje bat na manipulantów. Skończy się sztuczne podbijanie cen mieszkań?
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 18.09.2024 11:21

Ministerstwo szykuje bat na manipulantów. Skończy się sztuczne podbijanie cen mieszkań?

Nieruchomości
East News, ARKADIUSZ ZIOLEK

Zakup mieszkania w Polsce przypomina bieg z przeszkodami. Zmorą klientów są nie tylko wysoko oprocentowane kredyty i ogromne ceny za metr kwadratowy. Sytuację utrudniają też manipulacje deweloperów i agencji nieruchomości, które potrafią wystawić jedno mieszkanie na kilku portalach w całkowicie różnych cenach. Z odsieczą klientom chce ruszyć rząd, który przygotowuje portal internetowy z cenami nieruchomości zebranymi na podstawie danych z transakcji. Jak będzie działać nowa platforma? 

Deweloperzy przestaną zarabiać na niewiedzy klientów?

Rząd nie rozwiązał jeszcze sporu o kredyt 0 proc., a już rusza z nowym pomysłem, który ma ułatwić życie poszukującym mieszkania. Portal DOM ma ułatwić nam przegląd ofert pod kątem cen. 

– Dziś osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mieszkaniowych w Polsce nie mają dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych o cenach transakcyjnych mieszkań. Ceny publikowane m.in. przez komercyjne portale ogłoszeniowe są najczęściej cenami ofertowymi, które mogą znacząco odbiegać od wartości rynkowych i mogą być też podatne na manipulacje – powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. 

Rząd chce zbierać i publikować dane na temat transakcji na rynku pierwotnym i wtórnym, aby pomóc klientom przed zakupem rozeznać się w rzeczywistych cenach nieruchomości.

Pierwsze przelewy już wypłacone. Można dostać nawet 17 tys. zł dofinansowania, ale trzeba się spieszyć

Tak rząd chce zbierać dane o cenach mieszkań i domów

Portal DOM będzie obsługiwany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). UFG prowadzi już inne narzędzie ochrony nabywców mieszkań - Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Ministerstwo zapewnia, że instytucja ma już wypracowane automatyczne kanały komunikacji z deweloperami i bankami zgłaszającymi dane o transakcjach.

Skąd pewność, że dane na temat cen sprzedaży nieruchomości na portalu będą wiarygodne? Ministerstwo chce zbierać m.in. informacje na temat nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego, które notariusze przekazują do Krajowej Administracji Skarbowej. Oprócz tego będą gromadzone dane od deweloperów i innych podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
 

Czy na portalu DOM sprawdzimy cenę konkretnej transakcji?

Na portalu DOM wszyscy będą mogli sprawdzić dane statystyczne na temat cen mieszkań w oparciu o parametry takie jak np. lokalizacja, okres, typ rynku, rodzaj nieruchomości, liczba pokoi, powierzchnia użytkowa i umiejscowienie na danej kondygnacji.  

Użytkownicy nie będą mogli jednak sprawdzić ceny konkretnej transakcji, dlatego wynik zapytania użytkownika będzie generowany na podstawie co najmniej sześciu transakcji. Ministerstwo rozwoju i technologii zapewnia, że żadne dane uczestników transakcji, takie jak numery PESEL i numery ksiąg wieczystych nie będą udostępniane. 

 

(Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii)