Nadchodzą duże zmiany w zasiłkach. Nowe stawki i zasady
Zasiłki stałe są wypłacane przez miejskie lub gminne ośrodki opieki społecznej. Za sprawą nowelizacji ustawy od 1 stycznia 2024 roku ulegnie zmianie sama kwota zasiłku, a także zasady jego ustalania. Szykują się spore podwyżki.
Komu przysługuje zasiłek?
Zasiłek stały to świadczenie, które przysługuje osobom samotnie gospodarującym , niezdolnym do pracy z powodu wieku lub są całkowicie niezdolnym do pracy, jeśli ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej.
Taki zasiłek mogą również otrzymać osoby pełnoletnie pozostające w rodzinach , które są niezdolne do pracy z powodu wieku lub są całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli ich dochód oraz dochód na osobę w rodzinach są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Nowy sposób naliczania zasiłku
Zmiany w zasiłkach stałych wejdą w życie już na samym początku przyszłego roku . Zgodnie z nowymi zasadami, będzie on ustalany w wysokości różnicy pomiędzy dochodem a wartością 130 proc. odpowiedniego kryterium dochodowego. Jest to dobra wiadomość dla osób pobierających takie świadczeni, bowiem w praktyce oznacza to znaczną podwyżkę stawek zasiłku stałego.
Nowe stawki zasiłku stałego
Od 1 stycznia 2024 zmienią się stawki zasiłku stałego . Jeśli chodzi o osoby samotnie gospodarujące, to będzie on ustalany w wysokości różnicy między kwotą stanowiącą 130 proc. kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby. W przypadku osoby w rodzinie, świadczenie będzie ustalane w wysokości różnicy między kwotą stanowiącą 130 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
Co ważne, w obu sytuacjach wysokość zasiłku stałego nie będzie mogła przekraczać 1000 złotych miesięcznie , a zarazem nie będzie mogła być mniejsza niż 100 złoty miesięcznie. Jest to naprawdę spora zmiana, bo do tej pory kwota nie mogła być większa niż 719 złotych i nie mniejsza niż 30 złotych.