Nadchodzą ważne zmiany dla posiadaczy kredytów? Chodzi o wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe w nieco odświeżonej formie mają zostać przedłużone również w 2024 roku. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy twierdzą, że projekt potrzebuje sporych zmian, zwłaszcza jeśli chodzi o obowiązujące limity.
Przedłużenie wakacji kredytowych
Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe weszła w życie pod koniec lipca 2022 roku. Projekt ten cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków i teraz ma on zostać ponownie przedłużony. Jednak tym razem założenia są takie, że wakacje będą obowiązywały w wymiarze jednego miesiąca w kwartale , pod warunkiem że rata kredytu będzie przekraczała 35 procent przychodów gospodarstwa domowego.
Zobacz także: Zrobiła w Lidlu identyczne zakupy, jak rok temu i pokazała paragon. Tego się nie spodziewała
Rzecznik Finansowy chce zmian w wakacjach kredytowych
Rzecznik Finansowy jest za tym, żeby przedłużyć wakacje kredytowe, ale chce pewnych modyfikacji tego projektu. Postuluje o to, żeby w przypadku niewysokich kredytów, Polacy mogli skorzystać z zawieszenia spłaty raty bez żadnych limitów dochodowych . Tutaj kwota niskiego zapożyczenia mogłaby być na przykład na poziomie 400 tysięcy złotych, bowiem taki próg zakładał projekt ustawy zgłoszony do Sejmu w listopadzie ubiegłego roku.
UOKiK także wnioskuje o zmiany
Jeśli chodzi o Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to chce on zmian dla osób, które wzięły bardzo wysokie kredyty. Zaproponowano, żeby tacy kredytobiorcy nie mieli możliwości skorzystania z wakacji kredytowych.
- W celu lepszego dopasowania projektowanych rozwiązań do grupy konsumentów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, pragniemy poddać pod rozwagę ograniczenie pomocy do kredytobiorców, których wysokość kredytu nie przekracza określonego pułapu, np. 1 mln zł lub niższego, zarówno w odniesieniu do wakacji kredytowych, jak i wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - podkreśla UOKiK.