BiznesINFO.pl Polska i Świat Nadchodzą wielkie zmiany w szpitalach. Personel medyczny będzie donosił sam na siebie
Wojciech Olkusnik/East News

Nadchodzą wielkie zmiany w szpitalach. Personel medyczny będzie donosił sam na siebie

13 marca 2023
Autor tekstu: Olgierd Maletka

Rząd chce poprawić jakość opieki w placówkach medycznych. W ostatnich dniach Sejm uchwalił poprawki Senatu do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, informuje portal pulsmedycyny.pl.

Głosowanie nad projektem ustawy

W czwartek, 9 marca, Sejm uchwalił poprawki Senatu do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta . Na początku posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Następnie odrzucili też wszystkie poprawki opozycji. Ostatecznie za uchwaleniem ustawy głosowało 227 posłów , z czego przeciw było 221, a 3 wstrzymało się od głosu.

Co zakłada projekt ustawy?

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta ma wpłynąć na lepsze traktowanie pacjentów .

Jednym z głównych założeń projektu jest wprowadzenie wymogu obligatoryjnej autoryzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych .

Podmiotem dokonującym obligatoryjnej autoryzacji ma być prezes NFZ . Udzielona autoryzacja będzie obowiązywała przez 5 lat . Jej celem jest potwierdzenie spełnienia przez podmioty wykonujące działalność leczniczą, czyli np. szpitale, pewnych warunków dotyczących miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, personelu medycznego i wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.

Co więcej, na podmiotach wykonujących działalność leczniczą będzie spoczywał obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych . Będzie też konieczność przesyłania zgłoszeń i analiz tych zdarzeń do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ministra zdrowia.

Zgodnie z projektem ustawy, działania niepożądane to np. uszkodzenie ciała w wyniku procedury medycznej, pomyłka w podaniu leku, mylna identyfikacja pacjenta, czy odleżyny powstałe w szpitalu .

W stosunku do personelu medycznego trzeba będzie przeprowadzić postępowanie, skierować do sądu akt oskarżenia i oczekiwać na wydanie wyroku przez sąd, który będzie mógł nadzwyczajnie złagodzić karę .

Lekarze domagają się wprowadzenia systemu no-fault , zgodnie z którym wypłaty rekompensat dla pacjentów za zdarzenia niepożądane byłyby realizowane bez orzekania o winie medyka .

"To ważny krok"

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, mówi, że ustawa o jakości jest bardzo ważnym krokiem w historii polskiego systemu ochrony zdrowia , który stawia na bezpieczeństwo pacjenta i najwyższe standardy jego obsługi. „Ocena jakości opieki w placówkach medycznych to istota troski o dobro pacjenta ” – dodał.

Portal podaje, że „ustawa ma zachęcać personel do ujawniania możliwie jak największej liczby zdarzeń niepożądanych, bez obawy o ewentualne sankcje i działania represyjne z tym związane ”.

Z oceny skutków regulacji wynika, że autoryzacja obejmie ponad 25 tys. podmiotów leczniczych, około 144 tys. praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, ponad 33 tys. praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych, a także 14 tys. praktyk zawodowych fizjoterapeutów.

Niektórzy są innego zdania

Utrzymano art. 61 i 62 projektu ustawy, który dotyczy penalizacji personelu medycznego i przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 . Jak podkreślał poseł Rajmund Miller (KO), ustawa w takim brzmieniu odstraszy personel medyczny od zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Podobnie twierdzi posłanka Lewicy, Marcelina Zawisza, która podkreślała, że ustawa przyjęta w obecnym kształcie spowoduje, że personel medyczny będzie się bał zgłaszać zdarzenia niepożądane , czytamy na stronie prawo.pl.

Obserwuj nas w
autor
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat