Nadchodzą zmiany w L4. Pracodawcy odetchną z ulgą
Rząd Donalda Tuska spełnia kolejne obietnice. Już niedługo Rada Ministrów rozpocznie prace nad zmianami przepisów dotyczących wypłacania pracownikom świadczeń chorobowych. Rewolucja z pewnością zostanie przywitana z radością przede wszystkim przez pracodawców. Jakie zapisy znajdą się w znowelizowanym prawie?
Szykują się istotne zmiany w L4
Pracownicy i pracodawcy muszą szykować się na wielkie zmiany w korzystaniu ze świadczenia chorobowego, zwanego potocznie L4. Nie powinno być to zbyt wielkim zaskoczeniem, bowiem rewolucję obiecały w kampanii wyborczej ugrupowania, które tworzą dziś rządzącą koalicję. Jak widać, słowo zostanie dotrzymane.
O podjęciu stanowczych kroków poinformowała na swojej oficjalnej stronie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, podając, że przyjęta została “informacja o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności” . Co to oznacza dla nas? Zatrudniający z pewnością mają powody do zadowolenia.
Pieniądze na zwolnieniu lekarskim wypłaci tylko ZUS
Obecny stan prawny stanowi, że za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim do 33 dni w roku płaci przedsiębiorca, a później jego obowiązki przejmuje dopiero Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni.
“Dziennik Gazeta Prawna” informuje tymczasem, że właśnie to ulegnie zmianie. Już niedługo za cały okres trwania L4, świadczenie wypłaci nam ZUS.
ZOBACZ: Pracownicy mogą zyskać 644 zł. Szykują się wielkie zmiany
Business Insider podaje z kolei, że tylko w 2022 r. pracodawcy musieli z własnej kieszeni zapłacić zatrudnionym na zwolnieniu lekarskim blisko 11 mld złotych. Tyle kosztowało bowiem łącznie 98 175,1 tys. dni na L4. Nietrudno domyślić się więc, że przejęcie obowiązku przez ZUS będzie na korzyść zatrudniających. To dla nich ogromne kwoty, które będą mogli spożytkować na inne cele, np. rozwój firm.
Nowe regulacje dopiero w 2025 r.
Jeśli chodzi o termin wejścia w życie nowych przepisów, na to będziemy musieli jeszcze poczekać. Wdrożenie nowych regulacji prawnych musi trochę potrwać i nie wydarzy się z dnia na dzień. Dlatego też zmiany najwcześniej powitamy w 2025 r.
Osoby przebywające na L4 powinny pamiętać przy tym, że w każdej chwili mogą zostać skontrolowane, a ZUS ma prawo zabrać zasiłek chorobowy i nałożyć karę , kiedy okaże się, że pracownik na zwolnieniu wykonywał inne prace, remontował mieszkanie albo był na urlopie.
Z drugiej strony, niezależnie od tego, jaką adnotację zostawi na naszym zwolnieniu lekarz, możemy wykonywać zwykłe czynności codzienne , np. pójść na wizytę lekarską albo po niezbędne zakupy żywnościowe.
Źródło: DGP, BI