Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Naukowcy zbadali paczkomaty. "Zanieczyszczenie jest wysokie". Czy to bezpieczne?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.07.2024 08:39

Naukowcy zbadali paczkomaty. "Zanieczyszczenie jest wysokie". Czy to bezpieczne?

badania
Fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie/SKN MikroGRAM

W Polsce stoi najwięcej paczkomatów w Europie, a w skali całego świata ustępujemy tylko Chinom. Nie powinno dziwić, że fenomen jest obiektem zainteresowania naukowców. Ciekawe badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie studenci sprawdzili, jakie drobnoustroje znajdują się na automatach pocztowych.

SKN MikroGRAM z UM w Lublinie nagrodzone

Uniwersytet Medyczny w Lublinie poinformował, że Projekt SKN MikroGRAM został nagrodzony w konkursie Lublin Akademicki. W jego ramach studenci kierunku lekarskiego, biomedycyny, farmacji i analityki medycznej przeprowadzili badania powierzchni paczkomatów. Wszytko to, by sprawdzić, jakie bakterie, grzyby i wirusy znajdują się na urządzeniach.

Paczkomaty obsługiwane z użyciem pomocą ekranów dotykowych, ale pozostawiane są też na nich drobnoustroje z dróg oddechowych użytkowników. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że do skrytek trafiają paczki z całego świata, pojawiają się pytania o bezpieczeństwo takiego rozwiązania i wpływ na zdrowie.

Z dwutlenku węgla stworzyli… masło. Syntetyczna żywność nadchodzi

Jak przeprowadzono badania?

Studenci z użyciem zebranych odcisków i specjalnych pożywek mikrobiologicznych zebrali próbki z losowo wybranych 4 paczkomatów należących do 5 firm kurierskich w 16 dzielnicach Lublina. Członkowie SKN-u szacują, że w każdej z nich zameldowanych jest ponad 10 tys. mieszkańców.

Zobacz: Wielki problem lotnictwa. Dlaczego turbulencje są coraz silniejsze?

Odciski i pożywki mikrobiologiczne zostały następnie przetransportowane do laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tam, po umieszczeniu w inkubatorach, doprowadzono do wyrośnięcia kolonii mikroorganizmów, z których po posiewie na podłoże mikrobiologiczne przygotowano preparaty mikroskopowe. Te zostały zbadane spektrometrycznie i zidentyfikowane przez dr Dorotę Pietras-Ożgę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Jakie drobnoustroje znajdują się na paczkomatach?

Wyniki badań wykazały, że choć zanieczyszczenie mikrobiologiczne paczkomatów jest wysokie, to większość znalezionych na nich drobnoustrojów nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i jest naturalnie w środowisku miejskim. Duża część to odporne, lecz niegroźne tlenowe laseczki występujące w powietrzu czy ziarenkowce i gronkowce pochodzące ze skóry człowieka.

Wykryte zostały także bakterie oportunistyczne, jak Bacillus cereus czy Escherichia coli,  które zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym po zainfekowaniu mogą wywołać zatrucia pokarmowe. Choć na paczkomatach mogą znajdować się bakterie kałowe, zarodniki grzybów, a nawet wirusy, to badacze zapewniają, że wystarczającą ochroną przed nimi jest prawidłowe mycie dłoni.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty