Nawet 1000 złotych na osobę. Jest podwyżka ważnego świadczenia
Już od 1 stycznia 2024 roku w kwocie wyższej niż dotychczas wypłacany jest ważny zasiłek, z którego korzysta wielu Polaków w różnym wieku. Świadczenie zostało podniesione z 719 złotych na 1000 złotych. CO więcej, wzrosła także minimalna kwota wsparcia, która do tej pory wynosiła zaledwie 30 złotych.
1 stycznia 2024 roku wzrósł zasiłek stały
Zasiłek stały to forma wsparcia, z której korzysta wiele osób w Polsce. Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują ważne zmiany w wysokości świadczenia . Jak określa art. 37 ustawy o pomocy społecznej, zasiłek stały przysługuje:
- Osobom pełnoletnim, które samotnie gospodarują, są niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
- Osobom pełnoletnim pozostającym w rodzinie, niezdolnym do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnym do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Nawet 1000 zł na osobę
Jeszcze w ubiegłym roku limit zasiłku stałego wynosił 719 złotych, przy minimalnej kwocie wsparcia rzędu 30 złotych. Od 1 stycznia 2024 roku kwoty te znacząco poszły w górę i obecnie wynoszą odpowiednio 1000 i 100 złotych. Nowe zasady przyznawania zasiłku stałego zakładają, że:
- w przypadku pełnoletniej osoby samotnie gospodarującej, zasiłek stanowi różnicę między kwotą 130 proc. kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej a jej własnym dochodem. Wypłata nie może jednak przekroczyć limitu 1000 złotych;
- w przypadku osoby pełnoletniej w rodzinie zasiłek stanowi różnicę między kwotą 130 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
Podwyżka ważnego świadczenia
Obecnie kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 776 złotych. Z kolei dla osoby w rodzinie jest to 600 złotych. Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub lokalnego ośrodka pomocy społecznej, odpowiedniego dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek. W wyjątkowych sytuacjach zasiłek stały może także zostać przydzielony z urzędu.
Dodatkowo, podwyżka zasiłku stałego, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, została wprowadzona bez uwzględnienia mechanizmu jego waloryzacji. Zgodnie z przepisami, waloryzacja odbywa się co trzy lata, a ostatnia została przeprowadzona 1 stycznia 2022 roku.
Źródło: samorzad.infor.pl/se.pl