Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Nawet 3 miesiące płatnego urlopu. Pracodawca nie będzie miał nic do powiedzenia?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 21.01.2025 11:05

Nawet 3 miesiące płatnego urlopu. Pracodawca nie będzie miał nic do powiedzenia?

urlop regeneracyjny
fot. pixabay/Joergelman

Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na zaplanowany urlop, a część z nich pragnie, aby w skali roku dni wolnych od pracy mogłoby być jeszcze więcej. Okazuje się, że możliwe jest uzyskanie o wiele dłuższego wypoczynku bez obowiązku pracy. Jednak aby tak się stało, należy spełniać kilka warunków.

3 miesiące urlopu

3-miesięczny płatny urlop byłby spełnieniem oczekiwań niemal wszystkich pracowników. Okazuje się, że padł pomysł, aby skorzystać z niego przedstawiciele wszystkich grup zawodowych. Organizacja związkowa Związkowa Alternatywa uważa, że może wpłynąć to pozytywnie na poprawę sytuacji pracowników.

Aby z niego skorzystać, należy wcześniej spełnić kilka warunków. Tylko wtedy pracownik mógłby zdecydować się na urlop regeneracyjny. Komu miałby przysługiwać?

Książki z czasów PRL warte fortunę. Za te tytuły płacą najwięcej Pukają do drzwi i chcą 450 zł. Tak masowo oszukują Polaków

Urlop regeneracyjny - kto może skorzystać?

Związkowa Alternatywa chce doprowadzić do tego, aby z urlopu regeneracyjnego mógł skorzystać każdy pracownik, który przepracował co najmniej 7 lat w danym zakładzie pracy. Wystarczyłoby, aby złożył odpowiedni wniosek u pracodawcy, a przez 3 miesiące dostawałby pełną pensję, podczas gdy nie musiałby wykonywać swoich obowiązków, ani stawiać się w pracy.

Co ważne, pracodawca nie mógłby odrzucić wniosku pracownika o urlop regeneracyjny. “Zdaniem związkowców optymalny czas takiego urlopu - taki, który nie zakłóciłby normalnego toku pracy, ale jednocześnie pozwoliłby na odpoczynek i regenerację - to 3 miesiące. Po kolejnych 7 latach pracy pracownik miałby prawo do kolejnego urlopu” - przekazuje infor.pl.

praca
fot. pixabay/StartupStockPhotos

Aby tak się stało, należałoby dodać istotne informacje, które by to umożliwiły do ustawy z 26 czerwca 1974 r. zawartej w kodeksie pracy. Urlop regeneracyjny w połączeniu ze skracaniem tygodnia pracy miałby przyczynić się do lepszej formy nie tylko fizycznej, ale i psychicznej pracowników.

Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej, a poprawa jakości zdrowia pracowników powinna być jednym z celów polityki społecznej państwa - zaznacza Związkowa Alternatywa w swoim komunikacie.

Ta grupa zawodowa może liczyć na rok płatnego urlopu

Z urlopu regeneracyjnego już teraz może korzystać jedna z grup zawodowych. Nauczyciele zatrudnieni na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin mogą skorzystać z takiej możliwości, jednak wolne od obowiązków zawodowych trwa w ich przypadku nie 3 miesiące, a rok

Nauczyciel, aby skorzystać z urlopu regeneracyjnego, oprócz wspomnianej wyżej umowy o pracę na czas nieokreślony musi również przepracować 7 lat w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.