Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Nawet 30 tys. zł kary. Pracodawcy muszą na to uważać, a pracownicy wiedzieć
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 23.07.2024 19:17

Nawet 30 tys. zł kary. Pracodawcy muszą na to uważać, a pracownicy wiedzieć

praca, termometr
Fot. Pixabay/geralt, daha3131053

Upalne lato trwa w Polsce w najlepsze. I chociaż lipiec to dla wielu z nas okres urlopowy, większość miesiąca niezmiennie spędzamy w pracy. Wysokie temperatury wiążą się jednak z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawców. Pracownicy także powinni o tym wiedzieć.

Prawo pracownika, dla pracodawcy wysoka kara

Temperatury w okolicach 30 stopni to już nie tylko dyskomfort w czasie pracy. Upały stanowią realne zagrożenie dla zdrowia pracowników, dlatego w określonych sytuacjach Polacy mają prawo do kilku dodatkowych przywilejów. Wielu z nas od razu przychodzi wtedy do głowy możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy, to jednak przede wszystkim klimatyzacja i dostęp do napojów. Nie zawsze jednak pracodawca musi o tym pamiętać. Warto jednak upewnić się, co w tym zakresie ma do opowiedzenia Kodeks pracy — w razie niedopatrzenia, przedsiębiorca może zapłacić od 1 do nawet 30 tysięcy złotych kary.
 

Klienci zaniepokojeni. Zakupy w tym dyskoncie staną się trudniejsze

Upał w miejscu pracy. Pracownicy muszą wiedzieć

28 stopni Celcjusza. To granica, po której przepisy określają temperaturę w miejscu pracy jako wysoką. Brak jednak zapisów odnośnie tego, jaka temperatura maksymalnie może panować w biurze. Po przekroczeniu 28 stopni pracodawca musi jednak zadbać o komfort pracownika i bezpieczeństwo. Z tego powodu w miejscu pracy powinna zostać zainstalowana klimatyzacja. Pracodawca ma także obowiązek zapewnić pracownikom stały dostęp do napojów — jednak tylko w sytuacji, gdy w pomieszczeniu panuje odpowiednio wysoka temperatura, dlatego obecność klimatyzacji może wykluczać obowiązek dbania o nawodnienie osób zatrudnionych.

Dostęp do napojów obejmuje również osoby pracujące na otwartej przestrzeni, kiedy temperatura przekracza 25 stopni lub jest niższa niż 10 stopni. Co więcej, pracodawca musi także zapewnić posiłek regeneracyjny, jeśli praca wiąże się z wydatkiem energetycznym powyżej 1000 kcal u kobiet i 1500 kcal dla mężczyzn.
 

Kiedy możemy wcześniej wyjść z pracy?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Nie jest jednak prawdą, że po przekroczeniu określonej temperatury Kodeks pracy nakazuje pracodawcy zwolnienie pracowników do domów. W rzeczywistości przepisy jedynie zabraniają obniżenia wynagrodzenia w takiej sytuacji, samo skrócenie czasu pracy jest jednak jedynie dobrą wolą pracodawcy.

Jak natomiast wygląda sytuacja osób pracujących z domu? Pracownicy zdalni sami muszą zadbać o komfort w miejscu pracy — pracodawca raczej nie zdecyduje się na zapewnienie nam dostępu do wody ani nie skróci czasu pracy. Nie znaczy to jednak, że nie możemy oczekiwać odpowiednich warunków. W przypadku koniecznej interwencji, pracodawca może jednak nakazać nam przeniesienie się do biura.