NBP poinformował o planach. Będzie nowy banknot z wielkim polskim uczonym
Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował dziś o planach emisji monet okolicznościowych w przyszłym roku. Okazuje się, że na koniec 2022 roku planowana jest emisja banknotu z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Wiadomo już jaki przyjmie nominał.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
NBP wyemituje banknot z wizerunkiem Mikołaja Kopernika
-
Jaki przyjmie nominał
-
Czyje jeszcze wizerunki zagoszczą na monetach wyemitowanych w 2022 r.
NBP wyemituje banknot z Mikołajem Kopernikiem
Narodowy Bank Polski (NBP) wydał dziś komunikat w którym przedstawił "Plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r." W przyszłym roku kontynuowana ma być m.in. seria „Wielcy polscy ekonomiści”. Wiosną wyemitowane zostaną monety poświęcone Władysławowi Grabskiemu, Leonowi Biegeleisenowi i Janowi Lewińskiemu.
Z kolei jesienią 2022 roku do obiegu trafią wartości z wizerunkami Władysława Zawadzkiego i Michała Kaleckiego.
NBP informuje również, że na listopada planowana jest emisja banknotu z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, wybitnego polskiego astronoma i ekonomisty, autora traktatu "Monetae cudendae ratio" ("O sposobie bicia monety"). Banknot przyjmie nominał 20 zł.
Wcześniej bo w maju nastąpi emisja srebrnych monet kolekcjonerskich w zestawach „Polskie banknoty obiegowe”. NBP przypomina, że będzie to drugi komplet monet poświęcony współczesnym polskim pieniądzom wybitym w kruszcu szlachetnym (pierwszy wyemitowano w 2019 roku, zawierał on złote i srebrne monety kolekcjonerskie „100 lat złotego”).
Bank Centralny podkreśla w komunikacie, że emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.
Mikołaj Kopernik jako twórca prawa ekonomicznego
Mikołaj Kopernik znany jest światu głównie z teorii heliocentrycznej. Należy jednak pamiętać, że wybitny Polak nie zamykał się jedynie w dziedzinie astronomii, a był prawdziwym człowiekiem renesansu. Oprócz wstrzymania Słońca i ruszenia Ziemi Kopernik badał także prawa rządzące ekonomią. W rezultacie powstało m.in. prawo Kopernika-Greshama. Zasada ta mówi o wypieraniu pieniądza lepszego przez pieniądz gorszy. Jeżeli w gospodarce funkcjonują dwa rodzaje pieniądza i są one oficjalnie dopuszczone w obiegu, to pieniądz bardziej wartościowy (np. mocniej oparty na złocie) będzie gromadzony, a każdy będzie chciał płacić pieniądzem słabszym. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl