NBP składa zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o Szymona Hołownię
Ciąg dalszy politycznej awantury pomiędzy NBP i przedstawicielami koalicji rządzącej. Niedawno sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konsytutcyjnej zebrała się, żeby przygotować się do postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, a teraz szef NBP szykuje odpowiedź. Do prokuratury trafiło zawiadomienie w sprawie m.in. Szymona Hołowni. Za co NBP chce skarżyć marszałka Sejmu?
NBP zawiadamia prokuraturę w sprawie Szymona Hołowni
W piątek (13 września) Narodowy Bank Polski poinformował o zawiadomieniu do prokuratury ws. Marszałka Sejmu Szymona Hołowni i przewodniczącego komisji odpowiedzialności konstytucyjnej - posła KO Zdzisława Gawlika. Jak czytamy w komunikacie NBP, dotyczy ono "bezprawnych i bezpodstawnych czynności podejmowanych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika w odniesieniu do wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu Pana prof. Adama Glapińskiego".
Członkowie zarządu NBP stanęli w obronie Adama Glapińskiego. "Bardzo mgliste zarzuty"O co oskarżani są Szymon Hołownia i Zdzisław Gawlik?
Autorzy oświadczenia opublikowanego na stronie NBP przekonują, że Szymon Hołownia i Zdzisław Gawlik podjęli czynności przeciwko Adamowi Glapińskiemu"pomimo braku podstaw prawnych i faktycznych do określonych działań, w tym ze względu na niezastosowanie się do powszechnie obowiązujących i ostatecznych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego”.
Wcześniej w czwartek (12 września) odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w celu przygotowania harmonogramu prac nad wstępnym wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Szczegółów na temat przebiegu tych prac raczej nie poznamy. Obrady komisji będą odbywały się w trybie tajnym. Jak informował poseł Tomasz Trela z Lewicy w rozmowie PAP Biznes, w czwartkowej uchwale komisji znajduje się lista ponad 60 świadków, którzy mają zeznawać w sprawie. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 24 września, zostaną na nie wezwani pierwsi z nich.
Adam Głapiński zostanie postawiony przed Trybunałem Stanu?
Za co Adam Glapiński miałby być postawiony przed Trybunałęm Stanu? Parlamentarzyści koalicji rządzącej zarzucają mu poważne naruszenia dotyczące budżetu. Oskarżają prezesa NBP naruszenie konstytucji i innych przepisów prawa, między innymi poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. Adam Glapiński odniósł się do tych zarzutów także na swoim kanale na YouTube. Oskarżył polityków o próbę naruszenia niezależności NBP.
Wdrażane przez polityków postępowanie zmierzające do odwołania prezesa banku centralnego może doprowadzić do powstania niebezpiecznego precedensu, szczególnie w Polsce, ale także na skalę międzynarodową, w zakresie drastycznego kwestionowania wypracowanej przez lata zasady niezależności banków centralnych, w szczególności niezależności personalnej i funkcjonalnej — skomentował Adam Glapiński na kanale Narodowego Banku Polskiego na YouTube.