Nowy wzór umowy już obowiązuje. Jest niezbędny do ubezpieczenia się w NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza w życie zmiany w zakresie funkcjonowania ubezpieczenia. Nowe wzory umów ubezpieczeniowych już obowiązują. Warto się zapoznać także z pozostałymi zmianami, chodzi między innymi o rozkładania kwoty ubezpieczenia na raty, czy całkowite zwolnienie z opłat.
NFZ już wprowadził zmiany
Na stronie NFZ-u dostępne są już nowe wzorce wniosków oraz umów o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Pojawiły się także wytyczne dotyczące rozłożenia na raty kwoty za ubezpieczenie medyczne oraz kiedy można wnioskować o całkowite zwolnienie z opłat.
Dokument już obowiązuje, wszedł on w życie 1 października. Od tego czasu wszystkie umowy muszą być sporządzane według najnowszego wzorca. Warto zweryfikować, czy nasza umowa spełnia wytyczne. Jeżeli została podpisana po 1 października, ale na starym druku, okazać się może, że ubezpieczenie nas nie obowiązuje. Na końcu artykułu publikujemy całe zarządzenie.
Zarządzenie prezesa NFZ wskazuje na nowe wzory umów, które powinny podpisać osoby chcą się dobrowolnie ubezpieczyć. Jest to szczególnie ważne dla osób wykonujących pracę w ramach umów-zleceń oraz umów o dzieło. NFZ wskazuje także na wolontariuszy, którzy podczas pełnienia służby powinni się dodatkowo ubezpieczyć.
W obowiązującym już rozporządzeniu wskazano także jak powinno wyglądać podanie o rozłożenie opłaty za ubezpieczenie na raty. Prezes NFZ informuje również o trybach, w których możliwe jest wnioskowanie o zwolnienie z opłat za ubezpieczenie zdrowotne.
O tym jak działa dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne oraz jakie są stawki za nie pisaliśmy więcej w tym artykule. Informacje te są szczególnie ważne dla osób trudniących się pracą na umowach cywilno-prawnych oraz wolontariuszy, którzy nie są ubezpieczeni przez swój zakład pracy, a z różnych względów nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia np. w szkole czy przy rodzicach.
Nowe wnioski NFZ obowiązują od 1 października, trzeba się z nimi koniecznie zapoznać. Stare umowy, jak wskazuje NFZ zachowują ważność do czasu, który został w nich wskazany, ale tylko w sytuacji gdy zostały najpóźniej podpisane 30 września. Po tej dacie wszystkie umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne muszą być na nowych wzorach.
1 . Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP? 2 . ( https://wtv.pl/jaroslaw-jakimowicz-221020-mk-michal-zebrowski-rafal-trzaskowski ""Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę") 3 . Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości
Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje dostęp do opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ono wymagane przy wizytach w przychodniach zdrowia, czy szpitalach. Zazwyczaj ubezpieczeni jesteśmy przez pracodawcę lub Urząd Pracy. Są jednak takie sytuacje, gdy musimy samodzielnie opłacić składkę ubezpieczeniową w NFZ-cie. To właśnie osoby w takiej sytuacji powinny zapoznać się z nowymi dokumentami.
Co ważne - w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ nie obowiązuje nas okres karencji, który jest często spotykany w prywatnych ubezpieczalniach. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ działa od momentu podpisania umowy.
Zmiany we wzorach umów obowiązują od 1 października. Poniżej pełne rozporządzenie prezesa NFZ