Do lekarza będziesz musiał iść z dodatkowym dokumentem. Dla wielu Polaków bez tego ani rusz
NFZ nie ma informacji o przyznanych dodatkach solidarnościowych
NFZ poinformował, że osoby pobierające dodatek solidarnościowy muszą udać się do placówki medycznej wraz z zaświadczeniem potwierdzającym przyznanie świadczenia. Dzięki temu pacjenci mogą potwierdzić, że są objęci ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. NFZ nie posiada takiej informacji w systemie o osobach pobierających dodatek, ponieważ ZUS ma czas do końca roku na ich zgłoszenie do ubezpieczenia.
NFZ przypomina, że informację o pobieranym dodatku można wydrukować za pomocą konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jednocześnie NFZ przypomina, że do prawa skorzystania z publicznej służby zdrowia mają także małżonek, dzieci i wnuki, a także krewni wstępni (np. rodzice, dziadkowie), którzy pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą pobierającą dodatek.
NFZ apeluje o przynoszenie zaświadczeń
NFZ w oficjalnym komunikacie poinformował osoby pobierające dodatek solidarnościowy o problemach wynikających ze skorzystania przez nich z publicznej służby zdrowia. Przypomnijmy, że dodatek solidarnościowy to świadczenie uchwalone w ramach tzw. tarczy antykryzysowej i przysługuje tym osobom, które straciły pracę po 15 marca br. w wyniku pandemii COVID-19.
Dodatek solidarnościowy może być wypłacany od 1 czerwca br. maksymalnie trzy razy. Warunkiem otrzymania świadczenia jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. - informuje na swojej oficjalnej stronie ZUS.