NFZ: za leczenie zębów nie musisz płacić. Sprawdzamy, kiedy przysługuje refundowana opieka dentystyczna
Każda osoba, która ma prawo do świadczeń, może skorzystać z bezpłatnej opieki dentystycznej, oczywiście w określonym zakresie. Na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że dorośli, dzieci i młodzież mają prawo m.in. do leczenia bólu zęba u dowolnego dentysty lub przychodni stomatologicznej z umową z NFZ, protezy, znieczulenia oraz – raz w roku – badania lekarskiego stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej. To nie koniec świadczeń dostępnych w ramach NFZ.
Refundacja wizyty u dentysty z NFZ. Niewielu Polaków korzysta z tej opcji
W przypadku usług stomatologicznych Polacy częściej sami płacą za zabiegi dentystyczne. Za leczenie zębów nie musisz płacić. Masz prawo do opieki stomatologicznej w ramach NFZ – informują NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej pacjent.gov.pl. Przypominają, że bezpłatna opieka dentystyczna przysługuje każdemu, kto ma ważne ubezpieczenie zdrowotne, ale oczywiście w określonym zakresie.
Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie, ale chcąc skorzystać z refundowanej wizyty, należy sprawdzić, jakie placówki w okolicy mają podpisany kontrakt z NFZ. Nie można bowiem żądać realizacji tych świadczeń na NFZ w każdym dowolnym gabinecie dentystycznym.
Pacjent może skorzystać z listy bezpłatnych usług dentystycznych, ale nie ma opcji współpłacenia za leczenie. W praktyce oznacza to, iż nie można np. nie płacić za leczenie ubytku w zębie, ale dopłacić, aby stomatolog założył w szóstce białą plombę. Jeśli chcesz coś poza standardem, płacisz za całość usługi – informuje pacjent.gov.pl.
Za jakie zabiegi zapłaci NFZ?
Ministerstwo Zdrowia i NFZ wskazują, że dorośli, młodzież i dzieci w ramach ważnego ubezpieczenia zdrowotnego mają prawo do:
- leczenia bólu zęba – w takiej sytuacji trzeba zgłosić się do dentysty lub przychodni stomatologicznej z umową z NFZ – pacjent zostanie wówczas przyjęty w dniu zgłoszenia; natomiast po godzinie 19.00 pomoc można otrzymać w placówkach pełniących dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej;
- leczenia kanałowego – dorosłych obejmuje leczenie kanałowe od kła do kła (3–3), natomiast dzieci i młodzież do 18 lat, kobiety w ciąży i w okresie połogu (do 42. dnia po porodzie) mają prawo do leczenia kanałowego wszystkich zębów, ale tylko do trzech kanałów w zębie;
- założenia plomby – „białe plomby” przysługują w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3) – w przypadku dorosłych jest to tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny; z kolei dla dzieci do 18. roku życia jest to szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy; przy leczeniu dalszych zębów (od czwartego) używa się plomby z materiału kapsułkowego stosowanego do wypełnień ubytków;
- znieczulenia;
- badania lekarskiego stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej – raz w roku;
- kontrolnego badania lekarskiego – 3 razy w roku;
- leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej;
- oczyszczenia kieszonek zębowych;
- usunięcia zęba jedno- i wielokorzeniowego;
- usunięcia kamienia nazębnego;
- zdjęcia rentgenowskiego wewnątrzustnego;
- świadczeń protetycznych – proteza częściowa z zastosowaniem elementów doginanych należy się od 5 brakujących zębów, a w przypadku bezzębia możliwe jest założenie protezy całkowitej szczęki lub żuchwy; ten rodzaj świadczeń przysługuje pacjentom raz na 5 lat, a naprawić protezę zębową można raz na 2 lata; brak ograniczeń czasowych występuje w przypadku operacyjnego leczenia nowotworów w obrębie twarzoczaszki.
Dodatkowe zabiegi dla dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia mogą skorzystać również z następujących zabiegów:
- zabezpieczenia lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych – przysługuje to raz do ukończenia 8. roku życia, a w przypadku bruzd drugich trzonowców stałych – raz do ukończenia 14. roku życia;
- impregnacji zębiny zębów mlecznych;
- lakierowania wszystkich zębów stałych, nie częściej niż raz na kwartał;
- kosmetycznego pokrycia niedorozwoju szkliwa w zębach stałych;
- leczenia chorób przyzębia;
- leczenia ortodontycznego za pomocą aparatów ruchomych – do ukończenia 12 lat (wymagane zgłoszenie do lekarza ortodonty).
Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne w ramach NFZ obejmują też dzieci w 6, 9 i 12 miesiącu życia oraz w 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 16, 19 roku życia. Są to terminy przesiewowych badań okresowych.
Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2021 r. poz. 2148).