Nie weźmiesz paragonu i będziesz miał kłopoty. Wydano pilne ostrzeżenie
Odchodząc od kasy fiskalnej w sklepie, lepiej weź ze sobą paragon. Pozostawienie go na ladzie może wiązać się ze sporymi nieprzyjemnościami. Wydanie dowodu zakupu z konkretnymi danymi jest obowiązkiem sprzedawcy. Ministerstwo Finansów ostrzega przed bagatelizowaniem tej sprawy.
Płacąc za zakupy, koniecznie zabierz z kasy paragon
Klienci robiący zakupy bardzo często nie zwracają uwagi na paragony fiskalne. Najczęściej mały wydruk z kasy pobierany jest od sprzedawcy podczas robienia zakupów odzieżowych, gdyż przewidywana jest opcja skorzystania z opcji zwrotu lub reklamacji .
Ministerstwo Finansów ostrzega jednak, by nawet w sklepach spożywczych nie zapominać o braniu paragonu. Polacy nawet nie wiedzą, że pozostawienie małego kawałka papieru przy kasie lub wyrzucenie go w nieodpowiednim miejscu może zakończyć się sporymi problemami .
Paragon fiskalny zawiera ważne dane
Resort finansów prowadzi specjalną akcję “weź paragon”. Eksperci tłumaczą tam, że prawidłowy paragon fiskalny jest m.in. właściwie oznaczony, posiada nie tylko adres sklepu , numer NIP, wartość zapłaconego podatku i należność uiszczoną w kasie, ale także wyszczególnia dokładny dzień i datę dokonanego zakupu .
ZOBACZ : Płatne kasy samoobsługowe. Ta sieć już zaczęła pobierać opłaty
Branie paragonu fiskalnego ze sklepu niesie ze sobą sporo korzyści. Główną z nich jest to, że wydanie dowodu zakupu przez sprzedawcę jest fakt pewności, iż działa on legalnie i odprowadza do budżetu państwa należny podatek od sprzedawanych produktów . Pieniądze to jednak nie wszystko. - Możesz też sprawdzić dane sprzedawcy, kwotę zapłaconej należności i łatwiej złożyć reklamację - tłumaczy Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie.
Niemniej poza korzyściami, resort zwraca również uwagę na zagrożenia płynące z braku paragonu w ręce klienta. Pojawiło się również pytanie dotyczące tego, czy w momencie, gdy klient nie weźmie paragonu fiskalnego, grozi mu kara?
Brak paragonu może prowadzić do nadużyć
Czy klient, który nie weźmie paragonu fiskalnego, może zostać ukarany ? Ministerstwo Finansów nie pozostawia złudzeń i jasno wskazuje, że przepisy nie przewidują takiej możliwości. Kara i konsekwencje grożą natomiast sprzedawcy niewydającemu dowodu zakupu. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dane zawarte na małym skrawku papieru otrzymywanym po sfinalizowaniu transakcji mogą stać się źródłem problemów, gdy trafią w niewłaściwe ręce.
ZOBACZ : ZUS masowo kontroluje Polaków. Wiemy, co sprawdzają urzędnicy
Pozostawiony paragon może być wykorzystany do nadużyć - alarmuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.
Co to oznacza? Paragon zostawiony przy kasie w sklepie może zostać wykorzystany do wyłudzania pieniędzy poprzez wprowadzanie w kasę fikcyjnych zwrotów zakupionych towarów. Klient może nawet nie wiedzieć, że jego dowód zakupu został wykorzystany.
Źródło: ministerstwo finansów