BiznesINFO.pl Finanse Nie wszyscy Polacy wiedzą o tym dodatku. Można sporo zyskać
fot. materiały własne

Nie wszyscy Polacy wiedzą o tym dodatku. Można sporo zyskać

7 marca 2024
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

O tym świadczeniu wielu Polaków zapomina, a można sporo zyskać. Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny? Jaką kwotę można otrzymać i czy trzeba uwzględnić go w rozliczeniu podatkowym? Wyjaśniamy.

Dodatek aktywizacyjny. Tym osobom się należy

Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem przysługującym osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, która ma prawo do zasiłku, podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie, lub inną pracę zarobkową.

Potocznie dodatek aktywizacyjny zwany jest także dodatkiem za znalezienie pracy. Przysługuje on:

  • bezrobotnym z prawem do zasiłku, którzy z własnej inicjatywy podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
  • osobom, które w wyniku skierowania przez urząd pracy podejmą zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i będą otrzymywać wynagrodzenie niższe od minimalnego.
21 dni bezpłatnego sanatorium. Wiemy, kto może skorzystać

Komu nie przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje z kolei:

  • osobom, które podjęły zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy do wykonywania robót publicznych lub prac interwencyjnych;
  • osobom, które podjęły zatrudnienie u pracodawcy, dla którego wykonywały pracę bezpośrednio przed zarejestrowaniem;
  • osobom, które podjęły zatrudnienie za granicą, u zagranicznego pracodawcy, a także tym, którzy przebywają na urlopie bezpłatnym.

ZOBACZ: Nawet 1000 złotych na osobę. Jest podwyżka ważnego świadczenia

Dodatek aktywizacyjny można otrzymać, składając w urzędzie pracy wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym zatrudnienie lub wykonywanie innej pracy zarobkowej. Należy także podać  wysokość osiąganego wynagrodzenia. Zaświadczenie może być wystawione wyłącznie przez pracodawcę.

Dodatek aktywizacyjny. To trzeba wiedzieć

Dodatek aktywizacyjny wypłacany jest osobom, które samodzielnie znalazły zatrudnienie przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby im zasiłek. Wynosi maksymalnie 50% zasiłku dla bezrobotnych, a jego wypłatą zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy. W przypadku osób, które podjęły zatrudnienie na podstawie skierowania przez urząd, dodatek aktywizacyjny wypłacany jest przez cały okres, w jakim danej osobie przysługiwałby zasiłek.

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi do 652,10 zł. Warto podkreślić, że jest on opodatkowany. Należy wykazać go w rocznym PIT w kolumnie "Inne źródła".

Źródło: BiznesInfo/pitax.pl

Jak dostać emeryturę po zmarłym? Trzeba spełnić te warunki
Dodatkowe świadczenie przed emeryturą. Wiadomo, komu się należy
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat