Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie wszystkie ceny poszły w górę. Te produkty potaniały mimo inflacji
Julia Bogucka
Julia Bogucka 19.01.2025 08:35

Nie wszystkie ceny poszły w górę. Te produkty potaniały mimo inflacji

Zakupy spożywcze
Fot. Kaspars Grinvalds/CanvaPro

Pojawiły się szczegółowe informacje na temat wpływu inflacji na ceny poszczególnych produktów. Pojawiło się niemałe zaskoczenie, bowiem nie wszystko podrożało. Istnieje 20 takich artykułów, w które warto było zainwestować w 2024 roku, ich ceny bowiem, zamiast wzrosnąć, spadły.

Inflacja w grudniu 2024 roku

Znamy już szczegółowe dane na temat wzrostu inflacji w ciągu ubiegłego roku. Informacje na temat tego, o ile wzrosła ona w grudniu, zaskoczyły wiele osób. Jak przekazał Narodowy Bank Polski, sama inflacja bazowa (niebiorąca pod uwagę cen żywności i energii) wyniosła 4,0% rok do roku, a więc spadła, w porównaniu do 4,3% w listopadzie.

Inaczej jest jednak, gdy spojrzymy na nieco szerszy obraz. Dane Głównego Urzędu Statystycznego jasno zdradzają, że w grudniu 2024 roku inflacja wniosła 4,7%, tu wzięto już pod uwagę galopujące ceny masła i innych produktów spożywczych, na które patrzyliśmy z szeroko otwartymi oczami. Jak się jednak okazuje, nie za wszystko musieliśmy zapłacić więcej. Mimo inflacji niektóre produkty okazały się tańsze.

To już ostatnie takie ferie. W przyszłym roku nadejdą duże zmiany. Polacy nie będą zadowoleni? Taki tytuł przelewu może wpędzić cię w kłopoty. Nie ustawiaj go nawet dla żartu

Te produkty potaniały mimo inflacji

W tabeli przygotowanej przez GUS możemy przeczytać o dwudziestu produktach, które okazały się tańsze mimo wciąż rosnącej inflacji. To był dobry rok, aby w nie zainwestować. Listę otwiera opał, za który w skali roku zapłaciliśmy średnio 23,9% mniej. Porównując ze sobą grudzień 2024 oraz 2023 roku, cena spadła o aż 35,2%. Mniej można było wydać również na szeroko pojęty sprzęt telekomunikacyjny (zaliczamy tu telefony komórkowe, GPS, routery czy drukarki) - w tym przypadku należało wydać 12,8% mniej.

Telefony
Fot. Kardasov Films/CanvaPro

Podobne obniżki dotyczyły sprzętu fotograficznego, tutaj kwoty spadły o 11,2%, opłacało się również zainwestować w sprzęt AGD — choć wydaje się, że 1,6% to niewiele, to jednak konsumenci mogli dostrzec sporą różnicę. Nowych samochodów z salonu również nie dotknęła inflacja, średnio cena obniżyła się o 5,4%. Podobnie było z cenami paliw, choć te opłaty wciąż były bolesne dla Polaków, tutaj zapłaciliśmy o 3,9% mniej za LPG, 2,5% mniej za olej napędowy oraz 2,1% mniej za benzynę. Ta lista się jeszcze nie skończyła.

Zobacz też: Przepracował 62 lata i ani razu nie wziął L4. Taką emeryturę wypłaca mu ZUS

Za te produkty zapłaciliśmy mniej

Biorąc pod uwagę niższą cenę za paliwo, można się było spodziewać, że stanieją również usługi transportowe. W tym przypadku odnotowano obniżkę o około 2,8%. Miłośnicy korzystania z kultury, a więc kina, muzeów czy teatrów, prawdopodobnie nie dostrzegli spadku cen, bo ten wyniósł zaledwie 0,8%. Tańsze były również niektóre produkty spożywcze: zapłaciliśmy 3,7% mniej za mąkę, 3,1% mniej za ryż, 0,1% mniej za wieprzowinę.

Należy jednak zauważyć, że choć te dane mogą wprawiać w optymizm, to jednak wiele cen w ciągu ostatniego roku znacznie wzrosło. Z opublikowanych przez GUS raportów wynika, że w 2024 roku zapłaciliśmy o 21,2% więcej za energię elektryczną, 17% więcej za gaz oraz 5,5% więcej za ciepło. Żywność i napoje bezalkoholowe z kolei zdrożały o 4,8%. Rekordzistą spośród konkretnych produktów było mleczko do czyszczenia, za które trzeba było zapłacić 72,1% więcej.

Tagi: Inflacja Ceny GUS