BiznesINFO.pl Polska i Świat Nie żyje artysta zwany mistrzem. O śmierci poinformował sam prezydent Andrzej Duda
pixabay.com

Nie żyje artysta zwany mistrzem. O śmierci poinformował sam prezydent Andrzej Duda

19 września 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Andrzej Duda przekazał smutną wiadomość. Nie żyje Andrzej Pityński

W piątek 18 września prezydent Andrzej Duda poinformował na Twitterze o śmierci polskiego artysty - rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Zmarły w wieku 73 lat Andrzej Pityński był twórcą dzieł kultury ważnych dla podtrzymywania pamięci o tragicznych epizodach polskiej historii, między innymi pomnika katyńskiego, który stanął w reprezentacyjnym miejscu u nabrzeża rzeki Hudson w Jersey City w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż w roku 2018 władze miasta planowały przenieść pomnik w innej miejsce, to jednak w końcu z tego zrezygnowały, a pomnik nadal stanowi symbol pamięci o zbrodni katyńskiej wśród zamieszkującej Stany Zjednoczone polonii. W roku 2017 Andrzej Pityński został przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Orderem Orła Białego.

Nie żyje Andrzej Pityński. Duda: "Będzie żył na wieki w swoich dziełach"

Jak podaje portal tvn24.pl, Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 roku w miejscowości Ulanów na Podkarpaciu. Rodzice artysty działali w podziemiu antykomunistycznym, a on sam już w latach 50. pomagał ojcu zaopatrywać ukrywających się żołnierzy wyklętych. Pityński studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W tym okresie stworzył popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, które stanęło przed Collegium Paderevianum w Krakowie. W roku 1974 wyjechał do USA, gdzie z początku pracował na budowie, podejmując równolegle studia na wydziale rzeźby w nowojorskim Arts Students League. Już pod koniec lat 70. stworzył rzeźbę "Partyzanci I", która następnie w roku 1983 stanęła w Bostonie.

Cztery lata później Pityńskiemu przyznano obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Najsłynniejszym dziełem Pityńskiego pozostaje pomnik katyński w Jersey City powstający w latach 1990-1991 i zajmujący prestiżowe, reprezentatywne miejsca na nabrzeżu rzeki Hudson. Przedstawiający przebitego bagnetem żołnierza pomnik - którego cokół ozdobiono m.in. płaskorzeźbami i godłem Polski - upamiętnia ofiary dokonanego w roku 1940 przez NKWD mordu na polskich żołnierzach w Katyniu.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat