Nie żyje Janusz Filipiak. Prezes Comarchu i Cracovii miał 71 lat
Przedsiębiorstwo informatyczne Comarch poinformowało o śmierci współzałożyciela firmy, prof. Janusza Filipiaka. Wiadomość nadeszła ponad 2 miesiące po przetransportowaniu w stanie krytycznym prezesa firmy do szpitala. Stosowne oświadczenie wydał również MKS Cracovia, której prezesem był Filipiak.
Zmarł prof. Janusz Filipiak
W niedzielę 17 grudnia, firma Comarch S.A. w oświadczeniu poinformowała o śmierci jej współzałożyciela, prof. Janusza Filipiaka . W jego treści, którą przytacza portal money.pl, prezes przedsiębiorstwa został nazwany “wyjątkowym umysłem i wizjonerem, który zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego”.
Z oświadczenia wynika również, że wraz ze odejściem prof. Filipiaka wygasł jego mandat w zarządzie Comarchu . Był prezesem zarządu nieprzerwanie od 1998 roku, a wraz z żoną Elżbietą był największym akcjonariuszem firmy .
Cracovia w żałobie
Swoje oświadczenie wystosował również klub sportowy z Krakowa - MKS Cracovia , której właścicielem był właśnie prof. Janusz Filipiak. W nim również został on nazwany “wyjątkowym umysłem i wizjonerem”.
Stan zdrowia prof. Janusza Filipiaka pogorszył się na początku grudnia. Został on wtedy przewieziony w stanie krytycznym do szpitala - powodem było zatrzymanie akcji serca. Efektem było oddelegowanie członków rodziny do pełnienia jego obowiązków - córka Anna Pruska rozpoczęła pełnienie obowiązków w Comarchu, zaś Elżbieta Filipiak zastąpiła męża w Cracovii.
Był jednym z najbogatszych Polaków
Prof. Janusz Filipiak pochodził z Bydgoszczy, gdzie urodził się w 1952 roku - 3 sierpnia obchodził swoje 71 urodziny . Był najbardziej znany jako współzałożyciel Comarchu w 1993 roku, firmy zajmującej się technologiami informatycznymi. Był jednym z najbogatszych Polaków - majątek należący do profesora wyceniano na ok. 650 mln zł.
Współzałożyciel Comarchu został trzykrotnie wyróżniony przez prezydentów. Za pierwszym razem w 2004 roku, gdy z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego przyjął Krzyż Kawalerski Order Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki. Kolejna nagroda to 2012 rok, gdy został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki i za działalność charytatywną. Trzecią nagrodę odebrał w 2016 roku od Andrzeja Dudy - była to Indywidualna Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP.
źródło: money.pl